Okolí sídliště Hrabůvka čeká rozsáhlá revitalizace

Publisher
ČTK
10.06.2019 08:15
Czech Republic

Ostrava


Ostrava - Nejlidnatější ostravský městský obvod Jih chce v následujících letech oživit veřejná prostranství v okolí sídliště Hrabůvka. Regenerace zahrnuje území od nákupního střediska v Horní ulici přes prostor podél ulice Dr. Martínka až k tamnímu kostelu. Úpravy vyjdou na desítky milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Gabriela Gödelová.


"Regenerace sídliště Hrabůvka je projekt, který je rozdělen do pěti etap. První etapu tvoří Náměstí Jih, kde probíhají aktuálně stavební práce v hodnotě zhruba 80 milionů korun ... realizace by měla skončit počátkem roku 2020," řekl ČTK místostarosta Jan Dohnal (ODS). Náměstí, které by se mělo stát novým centrem obvodu, vzniká přestavbou veřejného prostranství před nákupním centrem zvaným Železňák. Jeho součástí bude i nová budova informačního centra s veřejnými toaletami nebo zastřešení veřejného prostoru pro pořádání kulturních akcí.

Už v příštím roce se počítá s regenerací ploch a zeleně v oblasti kolem objektu Savarin za zhruba 12 milionů korun. Plánovaná je i úprava prostoru před poliklinikou, s níž by obvod mohl začít do dvou let. Nyní se pro tuto část projektu chystá dokumentace. Už loni ale obvod v této lokalitě rekonstruoval parkoviště. Na ploše přesahující 4000 m² vzniklo 70 kolmých parkovacích stání. Přestavba stála přes 10,5 milionu korun.

V roce 2021 by měl být upraven také prostor mezi ulicí Dr. Martínka a tamními základními školami. Počítá se s parkovými úpravami a vodním prvkem s názvem "Jezírko", který ale vyvolal kritiku některých obyvatel. Obávají se, že atrakce bude lákat například lidi bez domova. Projekt nebude podle Dohnala financovat obvod ale přímo město.

"Poslední etapa zahrnuje prostor mezi Savarinem a kostelem v Hrabůvce, kde máme aktuálně vypracovanou studii, která navrhuje například rekonstrukci stávajícího fotbalového hřiště," doplnil Dohnal. Obvod předpokládá náklady okolo 12 milionů korun a tato část je plánovaná až po roce 2021.
0 comments
add comment

Related articles