Obří budovu ředitelství Škodovky koupí univerzita

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
02.09.2009 13:55
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Obří budovu bývalého ředitelství plzeňské Škody Holding, která je několik let využita jen z velmi malé části, koupí zřejmě za necelých 200 milionů korun Západočeská univerzita (ZČU). Přesune tam už od příštího akademického roku Fakultu filosofickou a Fakultu zdravotnických studií. Náklady na úpravy objektu budou zhruba v řádu desítek milionů korun, řekl dnes ČTK rektor univerzity Josef Průša.
    "Na ceně jsme se předběžně domluvili. Senát už koupi projednal a nebyl proti. Nyní ho musí schválit správní rada univerzity, která se sejde ještě v září," dodal. Rektor potvrdil, že se cena bude pod 200 miliony Kč. Na koupi chce ZČU sehnat peníze z fondů EU a z prodeje starých měšťanských domů, v nichž sídlí Filosofická fakulta ZČU, která nyní vyučuje svých téměř 4000 studentů na pěti místech v Plzni. Univerzita původně plánovala výstavbu nové fakulty, což by bylo podle Průši reálné až tak za 20 až 30 let.
    Zdravotnická fakulta se 700 studenty je v nájmu v budově na Lochotíně. "Také není pohromadě. Navíc plánuje velký rozmach, protože společenská poptávka po absolventech je značná," dodal rektor. Škola vychovává všeobecné sestry, porodní a radiologické asistenty, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, radiologické asistenty a zdravotnické záchranáře.
    Podle Průši je zhruba třetina čtyřpatrového ředitelství v Tylově ulici, nejvzdálenější od první škodovácké brány, "stále v hrubé stavbě", protože tam měla vzniknout poliklinika. "Zbylé dvě třetiny by vyžadovaly jen menší investice," dodal. ZČU by zatím v objektu nechala současné nájemce. Vystěhovat by se museli do dvou let.
    Škoda Holding, která objekt opravila před 13 lety, si letos postavila nové, výrazně menší sídlo. O ředitelství měl ještě loni zájem magistrát, který do ní plánoval sestěhovat sedm úřadů. Škodovka tehdy chtěla za prodej objektu 220 milionů korun. Rekonstrukce objektu na úřad měla podle odhadů magistrátu vyjít na stovky milionů korun. "Objekt je relativně v centru města, dobře dosažitelná veškerou MHD. Je tam parkoviště pro více než 300 vozů a autobusové nádraží," řekl před rokem náměstek primátora Petr Rund.
    Budovu nyní holding téměř nevyužívá. Ještě v 80. letech 20. století měla Škodovka 40.000 lidí, nyní jich zaměstnává 3000.
0 comments
add comment

Related articles