O uměleckoprůmyslové škole v K. Varech chce kraj rozhodnout letos

Source
Štěpánka Bartoňová
Publisher
ČTK
26.07.2018 08:55
Czech Republic

Karlovy Vary


Karlovy Vary - Karlovarský kraj chce rozhodnout o budoucnosti budovy střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech do konce letošního roku. Kromě odborníků, radních, zastupitelů či ředitelky školy se k ní zřejmě bude moci vyjádřit i veřejnost, řekl ČTK krajský radní Jaroslav Bradáč (nez.). Náklady na případnou opravu, stěhování či demolici školy by měly vyčíslit studie, které kraj nechá zpracovat. Ministerstvo kultury v polovině července zrušilo památkovou ochranu budovy kvůli jejímu havarijnímu stavu.

"Teď se sešel takový malý pracovní tým ze zástupců jednotlivých odborů. Dává dohromady podmínky pro zadání soutěže na zpracování objemových studií na tři varianty, co se školou budeme dělat dál. Na základě toho, co z těch studií vyjde, by potom rada i zastupitelstvo zaujaly nějaké stanovisko," řekl Bradáč. Výsledky studií chce kraj zveřejnit k širší diskusi.

Kraj chce podle radního řešit budoucnost uměleckoprůmyslové školy jako celku. Kvůli havarijnímu stavu je uzavřená jen jedna z budov, kde byly mimo jiné nově vybavené laboratoře. Škola ale ve zbytku areálu funguje v provizoriu, učebny bylo nutné udělat i z některých chodeb. Ředitelka školy podle Bradáče situaci zatím zvládá, současný stav je ale dlouhodobě neudržitelný. "Pokud by se dělaly nějaké stavební úpravy, musí se to udělat jako komplexní řešení, aby ve škole mohly fungovat čtyři základní obory. Budeme také muset vyřešit fungování školy do doby, než se některé z řešení podaří zrealizovat," řekl radní.

Ministerstvo kultury vyhovělo žádosti kraje na zrušení památkové ochrany na základě posudku z Kloknerova ústavu ČVUT. Posudek prokázal havarijní stav především u stropních konstrukcí, které ministerstvo doporučilo vyměnit. Kvůli statickému narušení nechal kraj budovu z roku 1920 uzavřít loni v květnu.
0 comments
add comment

Related articles