Nový umělecký prvek mění barvy fasády přístavby jabloneckého muzea

Jablonec nad Nisou - Nový umělecký prvek z dichroického skla barevně oživil šedou fasádu přístavby muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Díky dennímu světlu se barva fasády přístavby označované i jako Pelantovo schodiště přes den mění, řekla dnes ČTK ředitelka muzea Milada Valečková.


"Co my tam vidíme, je, že ráno je tam modrá, pak přibývá červená, fialová, jsou tam i žluté odlesky. Takže během dne, prostě každou chvíli, je ta fasáda jiná. Nehledě na to, že se v tom skle krásně odráží stromy v parku, zeleň. Vypadá to fakt zajímavě, byť nebudu tvrdit, že všem se to bude líbit. To určitě ne," řekla Valečková.

Muzeum nový umělecký prvek pro 60 let starou betonovou přístavbu vybíralo z devíti návrhů. Soutěž vyhrál návrh Terezy Šváchové z architektonického studia uncut, kdy na fasádě je umístěno několik desek z dichroického skla. Ty selektivně odrážejí různé vlnové délky, zatímco jiné propouštějí. Na první pohled bezbarvé sklo tak může měnit barvy i odrážet více odstínů v závislosti na úhlu pohledu a okolních světelných podmínkách.

"Ta fasáda tak, jak je teď upravená, tak mně osobně hodně připomíná původní mozaiku, která v těch výplních byla," uvedla Valečková. Míní, že díky novému uměleckému prvku je dříve šedá fasáda zajímavá. "Není tak uniformní, ale během dne s tím světlo a sklo pracuje," dodala.
0 comments
add comment

Related articles