Nový Jičín chce odkoupit dvě chátrající Hückelovy vily

Source
Vlastimil Vyplel
Publisher
ČTK
20.02.2016 21:30
Czech Republic

Nový Jičín


Nový Jičín - Město Nový Jičín chce od soukromého majitele odkoupit dvě chátrající Hückelovy vily. Chtělo by v nich vybudovat zdravotnické středisko či multifunkční prostor. Odkup památkově chráněných vil budou v březnu schvalovat zastupitelé, město na něj má v rozpočtu vyčleněno 13,5 milionu korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Město už nechalo vypracovat studii využitelnosti vil. Odborníci v ní zhodnotili současný stav budov i pozemků a navrhli postup, jak kulturní památky sanovat. "Podle studie by se odhadované náklady na obnovu Hückelových vil mohly pohybovat kolem 200 milionů korun. V této sumě je zahrnuta i úprava pozemků, vybudování dopravní infrastruktury a přístavby," uvedla Machková.

Soubor Hückelových vil tvoří v Novém Jičíně čtyři stavby. Dvě jsou opravené: jedna patří městu a je v ní mateřská škola, druhou, v níž je dětský domov, vlastní kraj. Druhé dvě vily nabídl městu ke koupi developer, jenž je vlastní.

Vily si dnes prohlédl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Uvedl, že až se vyřeší majetkoprávní vztahy, bude ministerstvo při opravě vil nápomocno. "Stav těch vil je tristní. Na druhou stranu je co opravovat a to je důležité," řekl Herman.

Pokud zastupitelé výkup vil schválí, chce město ještě letos nechat vypracovat nezbytné stavební posudky, detailnější projektovou dokumentaci a sestavit podklady pro architektonickou soutěž. Na dokumentaci, vypsání architektonické soutěže a základní záchovné práce má připraveno pět milionů korun. Pak se bude pro vily hledat nové využití.

"Jedna vila by mohla sloužit ke zdravotnickým účelům. Tu bychom rádi pronajali externímu provozovateli. Ve druhé by se mohl vybudovat multifunkční kulturně společenský prostor," uvedl starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Vily bratří Johanna a Augusta Hückelových jsou dílem vídeňského architekta Otto Thienemanna, interiér zdobily malby slavného novojičínského rodáka Eduarda Veitha. Byly postaveny v letech 1880 až 1882 v novorenesančním stylu a patřily mezi architektonické skvosty. Památkami jsou od roku 1995, už roky ale chátrají. Dříve v nich byly ozdravovna a nemocniční oddělení.

0 comments
add comment

Related articles