Nový Bor chystá stavbu bazénu za 120 milionů korun a modernizaci koupaliště

Publisher
ČTK
16.04.2024 07:35
Czech Republic

Nový Bor

Nový Bor - Výstavbu nového venkovního bazénu připravují v Novém Boru na Českolipsku, náklady odhadli projektanti na 120 milionů korun. Pětadvacetimetrový a dětský bazén s vodními prvky a
zázemím by měly vyrůst v areálu přírodního koupaliště. Pokud vše dobře půjde a zastupitelé projekt podpoří, mohla by stavba začít v závěru příštího roku. Následně by se měla dočkat modernizace také zbývající část areálu s přírodním koupalištěm. Předcházet tomu bude architektonická soutěž, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.


Pozemky v areálu koupaliště patřily v minulosti TJ Jiskra Nový Bor, organizace je ale v roce 2021 převedla městu. "Naší snahou je novoborské koupaliště z počátku minulého století, kde se dělaly desítky let jen nezbytné úpravy, posunout do 21. století. Spolu s dalšími projekty, které tu v nejbližším okolí chystáme, jako například pokračování cyklostezky do České Lípy, novoborskou Amazonii či workoutové a dětské hřiště, bychom mohli tuto část města významně oživit," doplnil starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

V Novém Boru je přírodní koupaliště s betonovou vanou o rozměrech 100 krát 120 metrů a až dvoumetrovou hloubkou, má písčitou i travnatou pláž a je součástí kempu. K dispozici je skluzavka, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Zázemí tvoří převlékárny, sprchy, toalety a občerstvení, vstup je zdarma. Současným nárokům už ale podle starosty nevyhovuje. "My nemáme problém s kvalitou vody, ale lidi prostě do vody, která je zakalená, byť je zdravá, nevlezou," poznamenal Dvořák.

O stavbě nového bazénu rozhodli obyvatelé města v roce 2019 ve veřejné anketě. Kvůli finanční náročnosti a zachování možnosti koupání by se měl areál modernizovat po etapách. Nejprve je v plánu výstavba nerezového víceúčelového bazénu se třemi pětadvacetimetrovými drahami, skluzavkou nebo toboganem a odděleným brouzdalištěm pro nejmenší. "Součástí by měly být také dva objekty při vstupu do areálu," řekl vedoucí odboru rozvoje Jan Toms. Ve větším objektu bude pokladna, toalety a sprchy, zázemí pro personál a technologie, v menším převlékací kabinky, toalety a sprchy.

Ve druhé etapě chce město proměnit původní koupaliště v biotop. Jak páté největší město v Libereckém kraji stavbu zaplatí, není zatím rozhodnuto. "Pokud najdeme vhodný dotační titul, podáme žádost, ale jsme ochotni stavbu financovat částečně z městského rozpočtu a na část si vzít úvěr. Město nyní žádný nemá," dodal Dvořák. První práce začnou v areálu již letos, za 1,3 milionu korun tam město vybuduje novou kanalizaci, protože původní je v havarijním stavu.
0 comments
add comment