Nová brněnská ikona „Mrak“ zazáří nad městem, signalizuje otevření Uměleckoprůmyslového muzea


Moravská galerie otevře po téměř tříleté rekonstrukci brány Umělecko- průmyslového muzea v Brně. Pro brněnský design se jedná o událost století: expozice o historii designu se zde potká s představením toho nejlepšího z designu současného. Program slavnostního openingu je naplánován na 25.-28. listopadu. Součástí otevření je také spuštění interaktivního objektu s názvem "Mrak" na terase muzea, který navrhl architekt Marek Štěpán.


Dne 18. listopadu proběhlo zkušební spuštění tohoto exteriérového objektu z dílny Ateliéru Štěpán. Na tradiční místo společenských setkávání na terase muzea jsou vsazeny přístupové schody a rampa, několik zrcadlových funkčních objektů a samotný designový objekt "Mrak". Vytváří a zdůrazňuje tak vstup do muzea ze strany městského centra. Je navržený jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách. Tyto vrstvy tvoří synklasticky zakřivená prostorová plocha z matné fólie ETFE půdorysného tvaru ledviny. Polštář je zajištěn sítí z nerezových lan nad horní a pod spodní fólií proti nadměrnému průhybu vlivem větru a sněhu. Uvnitř polštáře jsou řiditelná RGB světla, která vydávají vnitřní záři, metafyzické světelné atmosféry či obrazy pohyblivých matric. Kromě světla může "Mrak" vydávat i zvuky, které jsou podobně jako u světla odezvou na podněty z okolí nebo mohou být součástí záměrně komponované audiovizuální show.

"Nikdy jsem si nemyslel, že navrhnu takový objekt, jako je Mrak. Prostředí Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které navštěvuji od mládí, i lidi v něm mě k tomu inspirovali. Mrak je měnícím se exponátem a jakýmsi ztělesněným srdcem galerie. Jeho výtvarné předobrazy jsem hledal v českém výtvarném umění – v mracích Josefa Šímy, v dílech surrealistů i v kráčejícím městě Rona Herrona," popisuje architekt Marek Štěpán.

Multimediální činnost "Mraku", jehož velikost je 300 m², se bude soustředit hlavně do speciálních příležitostí a akcí Uměleckoprůmyslového muzea. "Mrak se může stát brněnským orákulem, reagujícím na vaše otázky," dodává Marek Štěpán.
0 comments
add comment

Related articles