Nádraží Hrádek u Sušice se po 130 letech poprvé opravovalo

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
15.10.2018 21:15
Czech Republic

Prague


Hrádek u Sušice - Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončila opravu výpravní budovy v Hrádku u Sušice na Klatovsku, první po 130 letech od dostavby objektu. Stanice je jako jediná z Plzeňského kraje mezi deseti finalisty soutěže o nejkrásnější nádraží v Česku. Vítězové budou vyhlášeni 9. listopadu v Senátu. SŽDC zároveň ukončila obnovu střechy, fasády, dveří a oken stanice v Nezvěsticích na jihu Plzeňska, řekla ČTK mluvčí správy Radka Pistoriusová. Letos dá do oprav sedmi výpravních budov v kraji asi 60 milionů korun.

Hrádek u Sušice leží na regionální trati Horažďovice předměstí - Domažlice. Stanice je poblíž Sušice, která je významným turistickým centrem Šumavy. Výpravní budova z roku 1888 vznikla při stavbě takzvané Českomoravské transversální dráhy. Do dnešní doby si zachovala téměř původní vzhled, charakteristický pro všechny objekty na této dráze. Během 130 let provozu byly na budově prováděny jen nezbytné udržovací práce.

Nynější oprava za téměř pět milionů korun, která začala loni v září, je tak první od vzniku nádraží. "Nahradily se dožilé a poškozené střechy, krov, dveře, okna při zachování původního historického vzhledu budovy. Prostory pro cestující nyní odpovídají požadavkům 21. století," uvedla mluvčí. Obnovené jsou také komíny, okapy, omítka a kamenná podezdívka.

Rekonstrukce výpravní budovy v Nezvěsticích za více než pět milionů korun, která také zachovala historický vzhled budovy, zahrnovala sanaci obvodových zdí, výměnu oken a dveří, opravy poškozeného krovu, podlah, obložení, podhledu a mobiliáře čekárny. Nové je bezbariérové WC.

SŽDC dá letos do oprav výpravních budov v Plzeňském kraji 60 milionů. Kromě Hrádku a Nezvěstic se jedná o Železnou Rudu-Alžbětín, Velké Hydčice a Nemilkov na Klatovsku a Staňkov a Poběžovice na Domažlicku. Část peněz bude použito také na projekty rekonstrukcí plánovaných na příští rok. Na Klatovsku to budou Sušice a Horažďovice, na Plzeňsku Plasy, Starý Plzenec a Horní Bříza a také Plzeň-Jižní předměstí. Nejočekávanější a nejnáročnější bude oprava výpravní budovy v Plzni, která by měla být zahájena v roce 2020.
0 comments
add comment