Na Svatém Kopečku u Olomouce začala obnova areálu baziliky

Source
Alena Horáková
Publisher
ČTK
03.09.2018 13:25
Czech Republic

Olomouc


Olomouc - V areálu baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, který byl letos prohlášen za národní kulturní památku, začala dlouho plánovaná obnova. Potrvá do konce příštího roku, náklady jsou 114 milionů korun, informoval ČTK Libor Šturc z Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Projekt zahrnuje stavební i restaurátorské práce. Areál pro veřejnost zůstane během nich ale otevřen a v bazilice budou zachovány i bohoslužby.

"V rámci obnovy je plánována oprava vnitřních omítek i fasád větší části areálu, rekonstrukce oken a dveří, budou zde rekonstruovány elektroinstalace, vytápění, osvětlení i ozvučení v objektu. Důležitou součástí bude instalace nových zabezpečovacích a protipožárních systémů," uvedl Šturc. Projekt zahrnuje také restaurátorské práce na sochařských i malířských uměleckých dílech, podlahách i vitrážích. Rekonstruovány budou také oltáře, kazatelna a historický mobiliář z reprezentačních částí rezidence, doplnil Šturc.

V rámci projektu, na který se podařilo získat evropské dotace, bude obnoveno také hlavní nádvoří s ambity a zahradou a zrekonstruovány budou takzvané Svaté schody, které představují významné poutní místo a muzeum Matice svatokopecké.

Projekt umožní podle premonstrátů otevření nových návštěvnických tras a celoroční návštěvnický provoz památky. "Veřejnosti se otevřou nové, dosud uzavřené, nepřístupné nebo nevyužívané části areálu. Počítá se rovněž s odstraněním nejrůznějších přístupových bariér," uvedl Šturc.

Poutní areál Svatý Kopeček u Olomouce s kostelem Navštívení Panny Marie se stal rozhodnutím vlády národní kulturní památkou letos v lednu. Zařazení na tento seznam přivítali památkáři i zástupci církve, poukazovali tehdy na to, že titul jednomu z nejznámějších moravských poutních míst otevře cestu k evropským dotacím a dlouho plánované opravě. Areál na Svatém Kopečku, který každoročně navštíví desítky tisíc poutníků, vlastní a provozují strahovští premonstráti.

V Olomouckém kraji je 13 nemovitých kulturních památek a jedna movitá - Šternberská madona. Na tento seznam je zařazen například hrad Bouzov, Šternberk, papírna ve Velkých Losinách, Klášterní Hradisko v Olomouci, zámek Jánský Vrch, zámek ve Velkých Losinách, olomoucká Vila Primavesi nebo soubor barokních kašen a sloupů v Olomouci.
0 comments
add comment

Related articles