Na podzim by se měl veřejnosti otevřít Památník Zámeček v Pardubicích

Pardubice – Na podzim by se měl veřejnosti otevřít Památník Zámeček v Pardubicích. Národní kulturní památka podstupuje rozsáhlou rekonstrukci, během níž výrazně změní podobu. Hrubá stavba zahloubená do terénu byla dokončena loni v listopadu, hotové jsou vnitřní rozvody, vstupní rampa, začíná se pracovat na terénních a sadových úpravách okolí, řekl ČTK náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD).


"Všechno záleží na tom, jak se podaří vytvořit potřebné klimatické podmínky pro jednotlivé exponáty. Stavební část bude dokončena v polovině prázdnin, potom se bude vybavovat expozice," uvedl Rychtecký.

V novém objektu musí být stabilní teplota a vlhkost. Optimální podmínky se někdy podaří nastavit během 14 dnů, může to ale trvat i dva měsíce. Část exponátů zapůjčí Východočeské muzeum, které je bude i instalovat.

Podzemní prostor, který vzniká podle návrhu architektů Jana Žalského a Víta Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem, dá památníku zcela novou podobu. Expozice bude obsahovat kromě vystavených dokumentů a předmětů také interaktivní část. Mluvené slovo, například filmy, zajišťují ve spolupráci s historikem Kynclem herci Východočeského divadla.

Při rekonstrukci se odkryje původní val, před kterým byly v roce 1942 vykonávány popravy a který se po remodelaci stane součástí památníku. Bude na rozdíl od minulosti celoročně přístupný. Vstup bude z Průmyslové ulice, kde vznikne parkoviště. Dominantou národní kulturní památky zůstane nynější pomník.

Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník. Současná obnova bude stát zhruba 40 milionů korun, více než 21 milionů korun radnice získá z evropské dotace.
0 comments
add comment

Related articles