Legionáři dostanou od města peníze na opravu Larischovy vily

Source
Lucie Jelínková
Publisher
ČTK
03.10.2017 13:35
Czech Republic

Pardubice

Pardubice - Pardubice dají půl milionu korun na opravu zchátralé Larischovy vily. Československá obec legionářská, která ji vlastní, je využije na rekonstrukci střechy a stropů věže. ČTK to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO). Vila i nedaleká střelnice jsou spjaté s obdobím heydrichiády.


"Larischova vila je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců. V jeho sklepeních v období heydrichiády v roce 1942 Němci vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků, aby je následně zastřelili na nedaleké střelnici,"
řekl primátor.

Novorenesanční vilu si dal v roce 1855 na okraji Pardubic postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína, po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu. Od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která v roce 2015 léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla na Československou obec legionářskou. Ta začala s postupnou záchranou chátrajícího objektu.

"Vila je pouze městskou, nikoli národní kulturní památkou. Legionáři tak bohužel nemají šanci dosáhnout na evropské dotace. Opravy jsou velmi nákladné. Obnovu památky finančně podpořily také Pardubický kraj a ministerstvo kultury,"
řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Legionáři po převzetí Larischovy vily začali pracovat na opravě střechy věže, která byla v havarijním stavu, a jejího stropu. Zastřešení věže, která byla nejvíce poškozena, již odborníci sejmuli. Nutné je dokončit sanaci proti dřevomorce, zpevnit napadené a poškozené stropy a nosné konstrukce věžní střechy a zhotovit ozdobnou repliku na jejím vršku.
0 comments
add comment

Related articles