Na jihu Moravy loni postavili méně nového bydlení než v roce 2019

Publisher
ČTK
09.02.2021 16:05

Brno - Na jihu Moravy byla loni dokončeno 4454 nových bytů, což je o 265 méně než o rok dříve. Více než polovina dokončených staveb byla v Brně a na Brněnsku. Naopak mírně přibylo v kraji bytů a domů, které se začaly stavět. Meziročně se jejich počet zvýšil o 93 na 4942. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo brněnské pracoviště Českého statistického úřadu ČSÚ.


Celkový počet zahájených staveb k bydlení řadí jižní Moravu mezi regiony na druhé místo za Středočeský kraj. V devíti ze 14 krajů v Česku ale statistici zaznamenali pokles počtu zahájených staveb domů a bytů. Celorepublikově se jejich počet meziročně snížil o 8,9 procenta na 35.253.

Ze sedmi okresů Jihomoravského kraje se na počtu zahájených bytů a domů nejvíc podílelo Brněnsko, kam spadá čtvrtina všech zahájených staveb, a Brno, kde se začalo stavět 20,9 procenta domů a bytů v kraji. Největší část staveb zahájených v loňském roce tvořily rodinné domy, bylo jich 2588. Bytů v bytových domech se začalo stavět 1258.

Z hlediska počtu dokončených staveb k bydlení byl loni Jihomoravský kraj v mezikrajském srovnání na třetím místě po Středočeském kraji a Praze. Počet dokončených bytů a domů se nicméně ve 12 krajích snížil, nejvíce v Praze, o téměř 24 procent. V celém Česku dokončených staveb k bydlení ubylo o 5,4 procenta na 34.433.

V porovnání jednotlivých okresů na jihu Moravy byla víc než polovina všech bytů dokončena v Brně, bylo to 1144 bytů, a na Brněnsku, kde stavebníci dokončili 1101 bytů. Přesto i v Brně a na Brněnsku počet dokončených staveb klesl, loni stoupl jen na Znojemsku, Blanensku a Břeclavsku.
0 comments
add comment

Related articles