Na Barrandově dnes bude zasvěcen nový kostel

Praha - Na pražském sídlišti na Barrandově dnes kardinál Dominik Duka posvětí nový kostel. Vzhledem k epidemické situaci bude dnešní slavnost neveřejná, zasvěcení kostela začíná v 10:30 a bude ho přenášet na webu televize Noe. Před vchodem do kostela bude menší obrazovka, ale vzhledem k omezenému prostoru pořadatelé vyzývají zájemce, aby se raději na přenos dívali z domova.


Od 13:00 do 16:00 bude kostel otevřen k osobní modlitbě, rozjímání a prohlídce. Bude možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum.

Tamní farnost po novém kostele volala desítky let, hlavním impulsem k reálným přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově. Do působnosti této farnosti spadá více než 30.000 lidí, a kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově má kapacitu 80 míst.

Minimalistická stavba nového kostel vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje také komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, společenské akce, besedy, přednášky či výstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětský koutek. Nechybí ani kavárna s přilehlým dětským hřištěm. Provoz bude navazovat na bývalé Misijní středisko, které stálo na témže místě.

Kostel má tradiční jednolodní půdorys, výrazný portál a věž se zvony, interiér liturgickými prvky vybavili sochaři Petr Váňa a Stanislav Kolíbal. Při dnešním obřadu bude do oltáře vložen ostatek sv. Ludmily. Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje Pražské Arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládají své životní úspory.
0 comments
add comment

Related articles