Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končí

Publisher
ČTK
15.08.2012 18:45
Czech Republic

Prague

Praha - Pražské Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končí. Národní galerie (NG), která získala budovu před téměř deseti lety od Státního fondu kultury, uzavře expozici v neděli 2. září. Expozice kubismu by se měla přestěhovat do Veletržního paláce, kde chce NG soustředit veškeré české umění 20. století. ČTK to dnes řekla mluvčí NG Eva Kolerusová.
     Muzeum českého kubismu nabízelo od roku 2003 rozsahem nevelkou, ale svým pojetím a kvalitou vystavených děl mimořádnou expozici. Exponáty jsou rozloženy do tří pater unikátního domu architekta Josefa Gočára, postaveného v letech 1911-1912 v  kubistickém stylu. Vystaveny jsou obrazy Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály či Vincence Beneše, plastiky Otto Gutfreunda nebo nábytek z dílny Pavla Janáka a Vlastislava Hofmana. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i knižní grafiky Vratislava Hugo Brunnera či architektonické modely a dokumentace slavných staveb české kubistické architektury.
     "Podali jsme výpověď, protože expozice v domě U Černé Matky Boží už neodpovídá našim standardům a navíc se dubluje s expozicí ve Veletržním paláci, kde je taky část kubismu," uvedla mluvčí. Některá kubistická díla by měla na podzim putovat do Jižní Koreje, kde budou vystavena do jara příštího roku. "Část tvoří zápůjčky, které se budou vracet majitelům a část už se nebude vystavovat, půjde do depozitářů," popsala osud kubistické expozice Kolerusová.
     Veletržní palác umožňuje podle mluvčí "lepší využití sbírkových fondů a vystavení širšího a reprezentativnějšího výběru uměleckých děl včetně obrazů a soch českého kubismu". Nová kubistická expozice zde bude otevřena v první polovině příštího roku.
     Dům U Černé Matky Boží by měl i  nadále sloužit výstavám. Uvažuje se o jeho využití pro sbírky Uměleckoprůmyslového muzea.
0 comments
add comment

Related articles