Stát vybral nájemce do kubistického domu, bude tam oblečení

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
15.11.2007 11:35
Czech Republic

Prague

Praha - Ministerstvo kultury vybralo po sedmi měsících nového nájemce části prostor v kubistickém Domě U Černé Matky boží. Stala se jím firma Mestra House, která prodává oblečení. Smlouvu získala na osm let a otevřít by měla 1. ledna 2008. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

    Firma bude za čtvrtletní pronájem platit 960.000 korun a 125.000 korun zálohy na provozní náklady. Od roku 2009 se může nájemné podle smlouvy zvýšit. Do konce roku ale bude nájemce platit za nájem korunu měsíčně a upraví za to své získané prostory. Mestra House provozuje třeba obchod Debenhams na Václavském náměstí.
    V Domě U Černé Matky boží, který postavil v roce 1912 Josef Gočár jako obchodní dům, je muzeum českého kubismu. V přízemí je prodejna replik uměleckých předmětů, v druhé části bylo knihkupectví. Jeho provozovatel odešel kvůli podle něj vysokému nájmu a ministerstvo kultury, jež dům prostřednictvím Státního fondu kultury spravuje, vypsalo již v dubnu na toto místo výběrové řízení. Knihkupec platil měsíčně přibližně 250.000 korun.
    Ministerstvo původně říkalo, že chce mít nového nájemce v domě od července. "V průběhu letních prázdnin probíhaly průzkumné práce, vyjednávání s památkáři o projektu a vlastní zpracování projektu. Platné rozhodnutí památkářů, které umožnilo kompletaci projektové dokumentace, bylo vydáno koncem září," uvedla mluvčí.
    Cena za pronájem nebyla ve výběrovém řízení stanovena, nabídky se hodnotily zejména podle nabídnuté výše nájemného. Při vyhlášení výběrového řízení mluvčí ČTK řekla, že o nájemci bude rozhodovat i kvalita podnikatelského a investičního záměru. Do konkurzu se přihlásilo 13 zájemců.
    Dnes uvedla, že Státní fond kultury při vyhodnocování nabídek měl společně s Národní galerií na zřeteli nejen výběr finančně stabilního partnera, který bude garantovat bezproblémový pronájem prostor včetně příslušných plateb, ale i činnost, která nebude svým zaměřením ohrožovat ani znevažovat prostor cenného objektu. Nabídka firmy Mestra House se, při zvážení všech okolností, umístila na prvním místě v pořadí nabídek, uvedla.
    Výměnou za dočasné symbolické nájemné jednu korunu si firma stavebně upraví prostory a připraví je pro instalaci vzduchotechniky, která má být vybudována nejen v prodejně, ale i ve vyšších patrech domu v expozici kubismu. Letos i loni však byla expozice po tři měsíce v létě, tedy v nejexponovanější turistické sezoně, uzavřena kvůli horku.
    Ministerstvo 18. října vyhlásilo výzvu k podání nabídek na realizaci vzduchotechniky v režimu zjednodušeného výběrového řízení. Cena zakázky je 12 milionů korun. Fond kultury chce vybrat jejího zhotovitele v listopadu a první etapa její instalace bude v prodejně.
    Kubistický dům patří Státnímu fondu kultury a ministerstvu financí. Fond dluží státu miliony korun, které obdržel na úhradu ztrát z České lotynky. Kubistický dům spolu s palácem U hybernů ministerstvo kultury kvůli rozjezdu loterie zastavilo. Peníze z pronájmu prostor v kubistickém domě jsou jedny z mála zdrojů fondu.
0 comments
add comment

Related articles