Moravská galerie zpřístupní archiv grafického designéra Rajlicha

Publisher
ČTK
11.05.2018 10:00
Czech Republic

Brno

Brno - Moravská galerie v Brně zpřístupní veřejnosti archiv grafického designéra Jana Rajlicha staršího a připravuje soubornou výstavu z jeho celoživotního díla. Otevře ji v roce 2020, kdy uplyne 100 let od Rajlichova narození. ČTK to řekl dnes ředitel galerie Jan Press při příležitosti zahájení Mezinárodního bienále grafického designu v Brně.

Rajlich zemřel v roce 2016 ve věku 96 let. Dnes pořadatelé bienále oznámili, že Rajlichovi in memoriam udělili cenu za přínos oboru. Rajlich byl zakladatelem a dlouholetým organizátorem bienále, zůstal po něm obsáhlý archiv, o který galerie projevila zájem.

"Pro nás bylo s určitým podivem, že doposud Moravská galerie s tímto archivem nedisponovala," řekl Press. Podle něj galerie archiv od rodiny částečně odkoupí, něco získá darem. "Chtěli bychom, aby se archiv netříštil, aby zůstal pohromadě," uvedl Press.

V následujícím roce a půl až dvou letech chce galerie dokončit kompletní Rajlichovu monografii. Výstava připravovaná na rok 2020 shrne jeho celoživotní působení. Galerie bude Rajlichův archiv zpřístupňovat i prostřednictvím internetu.

Průkopník a popularizátor českého grafického designu a jeden z prvních zastánců jednotného vizuálního stylu institucí a firem začínal jako malíř. "Pak jsem přišel na to, že už se namalovalo tolik obrázků po světě, že přidávat něco dalšího je zbytečné, takže jsem na nějaký čas přestal vůbec malovat, i když jsem byl dost úspěšný," řekl Rajlich před lety v rozhovoru s ČTK.

Později navrhoval plakáty, grafickou úpravu knih, výtvarné pojetí výstav a veletržních expozic, drobnou propagační grafiku, ale také reliéfní objekty, na nichž spolupracoval s architekty. Významná je také Rajlichova pedagogická a organizační činnost.
0 comments
add comment

Related articles