Liberec nedostal na bývalé oční sanatorium v Machníně ani jednu nabídku

Publisher
ČTK
21.04.2021 18:05
Czech Republic

Liberec


Liberec – Neúspěchem skončila snaha Liberce prodat zchátralý zámeček v Machníně, v němž bylo za minulého režimu vyhlášené dětské oční sanatorium. Město požadovalo minimálně 20,2 milionu korun. Nedostalo ale ani jednu na- bídku, přestože registrovalo zhruba 40 zájemců. Radnice chce soutěž vypsat znovu. ČTK o tom informoval vedoucí odboru kanceláře primátora Jiří Mejsnar.


"Máme v plánu ale nejprve oslovit lidi, kteří se nám ozvali se zájmem, co se jim na tom nezdálo. Zda jim to přišlo drahé nebo vadila výše kauce či zda tam byl jiný důvod," dodal Mejsnar. Kauce byla stanovená na částku 300.000 korun, podmínkou bylo zároveň předložit záměr využití areálu. Zájemci o zámeček na okraji města byli z řad velkých developerů, realitních makléřů i soukromých osob. O areál se zajímal i jeden šlechtický rod.

Bývalé oční sanatorium je situované u silnice z Chrastavy do Kryštofova údolí. Jde o slunný rovinatý areál se stromy a přístupem k řece, který je zčásti oplocený masivní historickou zdí. Je z něj výhled na zříceninu hradu Hamrštejn. Zámeček známý i pod názvem Kleinertova vila býval honosným sídlem zasazeným do udržovaného lesoparku, dnes je v dezolátním stavu a dlouhodobě do něj zatéká. Jako rodinné sídlo ho zřejmě nechal postavit roku 1882 továrník Adolf Schwab, politik a majitel textilky. Po znárodnění za minulého režimu tam bylo sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země.

Město vlastnilo areál do roku 1999, kdy prodalo zámeček společně s domkem správce a strážní věží na ploše bezmála 500 metrů čtverečních a nechalo si jen okolní pozemky, zhruba tři hektary. Plán několika libereckých lékařů, kteří se zavázali k vybudování moderního sanatoria, ale zkrachoval. Zpátky získal Liberec zámeček a další budovy v roce 2019, využití pro něj nemá.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
kdo se tak dobře staral?
Robert Vylíčil
22.04.21 06:29
show all comments

Related articles