Liberec bude chtít za bývalé oční sanatorium minimálně 20 mil. Kč

Publisher
ČTK
26.11.2020 21:25

Liberec - Liberec chce prodejem zchátralého zámečku ve čtvrti Machnín získat minimálně 20 milionů korun. Záměr prodeje areálu, v němž bývala za minulého režimu vyhlášená dětská oční léčebna, dnes pod touto podmínkou schválilo městské zastupitelstvo. Opozice formu prodeje kritizovala.


Zámeček na okraji města byl honosným sídlem zasazeným do udržovaného lesoparku, dnes je v dezolátním stavu a dlouhodobě do něj zatéká. Město ho nabídne na realitním trhu na začátku příštího roku. Proti prodeji byl dnes opoziční zastupitel za Změnu Ondřej Petrovský. Podle něj jde o zajímavou lokalitu. "Město by si areál mělo nechat a použít pro své účely," uvedl.

Náměstek primátora pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO) oponoval, že město loni část areálu kupovalo za 2,8 milionu korun s podmínkou, že ho scelí a prodá. Upozornil, že radnice nemá na to s areálem cokoliv dělat. Náměstek Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) dodal, že současný stav zámečku je pro okolí rizikový. "Nemáme peníze na opravu ani zbourání," řekl.

Opozici se nelíbil ani navržený způsob prodeje. Jindřich Felcman (Změna pro Liberec) upozornil, že hodnotu areálu sráží to, že je vedený v územním plánu jako plocha občanského vybavení. "V tomto režimu nevíme, co bychom tam chtěli mít. A pro cokoliv jiného bychom získali lepší cenu," uvedl.

Podle jeho stranického kolegy Josefa Šedlbauera by bylo lepší, kdyby město vyhlásilo soutěž, v níž by zájemci představili své záměry s využitím areálu a z nich by vybralo nejlepší. "A pak tomu to území přizpůsobit, pokud bude v souladu se zájmy města," řekl. Domnívá se, že tím by radnice dosáhla lepšího výsledku finančního i urbanistického.

Zájem o areál podle Karbana ukáže i schválený záměr prodeje. "Uděláme poptávku a v březnu budeme vědět více," řekl. Město podle něj nemusí přijmout žádnou nabídku, bude-li pro něj nepřijatelné navrhované využití zájemci.

Zámeček si jako rodinné sídlo zřejmě nechal postavit roku 1882 továrník Adolf Schwab, politik a majitel textilky. Po znárodnění za minulého režimu tam bylo sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země. Město vlastnilo areál do roku 1999, kdy prodalo zámeček společně s domkem správce a strážní věží na ploše bezmála 500 metrů čtverečních a nechalo si jen okolní pozemky, zhruba tři hektary. Plán několika libereckých lékařů, kteří se zavázali k vybudování moderního sanatoria, ale zkrachoval. Zpátky získal Liberec zámeček a další budovy loni.
0 comments
add comment

Related articles