Lázeňská města chtějí nominaci do UNESCO podat v 2. polovině roku

Source
Stěpánka Bartoňová
Publisher
ČTK
05.01.2018 08:30


Karlovy Vary - Lázeňská města sedmi zemí chtějí v druhé polovině letošního roku podat nominaci Slavných lázní Evropy na seznam Světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentace aktuálně prošla takzvaným testem úplnosti. Nyní bude ještě doplněna o některé formální náležitosti a po schválení ve všech dotčených zemích bude odeslána do Paříže, řekl dnes novinářům primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA)


"Chtěli jsme původně nominaci podat do konce ledna. Nicméně vzhledem ke schvalovacím procedurám v sedmi účastnicích zemích to časově není možné do konce ledna stihnout. Tak, jak bude doplněna a dopracována, bude podána v průběhu roku 2018. Následovat bude vyhodnocení té nominace centrálou UNESCO v Paříži," řekl Kulhánek. Zatím podle něj nelze odhadnout, jak dlouho vyhodnocení potrvá. Není totiž jasné, jak se UNESCO k sériové nominaci 11 měst postaví. Pokud by vše trvalo standardně dlouhou dobu, o nominaci by se mělo rozhodnout v roce 2020.

V Karlovarském kraji se nominace týká Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Byla kvůli tomu mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v těchto městech. Součástí jejich památkových rezervací je nyní i takzvaná lázeňská kulturní krajina. "Tím je myšlena síť lázeňských cest, altánů, vyhlídek, rozhleden, památníků, laviček a křížků, kterými jsou protkány okolní lesy. Je to vůbec poprvé, co byla taková krajina zahrnuta do památkové rezervace," uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA).

V Mariánských Lázních a Karlových Varech byla dosud památková ochrana formou památkové zóny, změna na rezervaci se ale majitelů dotčených nemovitostí nedotkne. Souhlas památkářů s úpravami na nemovitostech ale budou muset mít i majitelé domů, které jsou do rezervace zahrnuty nově. Týká se to částí Drahovic a Tuhnic v Karlových Varech a dvou ulic ve Františkových Lázních.

Konečné složení původně širší nominace je 11 evropských měst - Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Nominace se připravuje více než deset let, vzhledem k počtu zastoupených měst je nejsložitější nominací v české historii.
0 comments
add comment

Related articles