Na seznamu dědictví UNESCO je nově město Nice či rumunská důlní štola

Publisher
ČTK
28.07.2021 08:45
Fu-čou - Na seznam světového dědictví UNESCO dnes přibyly kulturní a přírodní památky z Francie, Japonska, Rumunska a Thajska. UNESCO tak dnes zápisem ocenilo jihofrancouzské město Nice, které označilo za "zimní letovisko riviéry", informovala agentura AFP. Mezivládní výbor, který zasedá v čínském městě Fu-čou, ocenil architektonické, krajinné a urbanistické dědictví města, které se formovalo od 18. století.


Francie má na prestižním seznamu celkem 47 zápisů. Naposledy do něj byly v sobotu připsány lázeňské město Vichy a maják Cordouan při ústí řeky Gironde do Atlantického oceánu.

Výbor dnes na seznam přidal také důlní štolu z dob Římské říše v obci Rošia Montana na severozápadě Rumunska. Zařazení na seznam světového dědictví pravděpodobně zkomplikuje spor okolo velkého povrchového dolu na zlato, který na místě plánovala postavit kanadská společnost Gabriel Resources.

Rumunská vláda projekt nejprve podpořila, po rozsáhlých protestech od něj ale ustoupila a firma po ní v současné době požaduje kompenzaci ve výši 4,4 miliardy dolarů (asi 95 miliard korun).

Na seznamu je od dnešního dne i rozsáhlá thajská lesní oblast Keng Kračan navzdory varování odborníků z Organizace spojených národů (OSN), kteří upozornili na porušování lidských práv etnických menšin, které v oblasti žijí. Lesní oblast o rozloze 480.000 hektarů leží na západě Thajska poblíž hranic s Barmou. Proslula svou biodiverzitou, čítá tři národní parky a jednu přírodní rezervaci.

UNESCO připsalo na seznam skupinu japonských památek z prehistorického období Džómon (8000 až 300 let před naším letopočtem) na severu země. Celkem 17 památek se nachází na ostrově Hokkaidó a v prefekturách Aomori, Akita a Iwate. Podle výboru poskytují vzácný vhled do života lidí před rozvojem zemědělství.
0 comments
add comment

Related articles