Kladno chce "druhého" Antonína Raymonda

Source
Marcela Jurková
Publisher
Jan Kratochvíl
25.01.2011 22:10
Antonín Raymond

Kladno - Studentům architektury a designu českých vysokých škol je určena nová soutěž Cena architekta Antonína Raymonda, kterou  v polovině února vyhlásí město Kladno společně s Českým centrem Tokio a architektem Davidem Vávrou. Vítěze čeká čtyřtýdenní stáž v Japonsku v architektonickém studiu Raymonda Architectural Design Office, kde kladenský rodák pracoval, včetně návštěv jeho realizovaných staveb.
      "Smyslem soutěže je přinést prostřednictvím návrhů studentů nové a inspirativní podněty k vytváření kvalitního prostředí pro život lidí v Kladně," uvedl primátor Dan Jiránek. Zároveň přiznal, že Kladno se tak snaží upozornit na svého téměř zapomenutého rodáka.
Předmětem soutěže jsou urbanistické, architektonické nebo projektové studie zaměřené na multifunkční objekt v části kladenského náměstí Svobody a přeměnu industriálního objektu v areálu POLDI Kladno.
      V porotě, která bude v polovině září posuzovat soutěžní návrhy, zasednou čeští i japonští architekti. Kromě hlavní ceny, cesty do Japonska, bude udělena i zvláštní cena primátora ve výši 30 tisíc korun.
      Vedení města sice nepočítá, že by přímo některý ze soutěžních návrhů realizovalo, očekává však novou vlnu. "Věříme, že dorazí neotřelé návrhy, které mohou být pro Kladno inspirativní k budoucímu využití," dodal Jiránek.
      Český architekt Antonín Raymond je považován za zakladatele novodobé japonské architektury. V roce 1910 sice emigroval do USA, velkou část života ale prožil a pracoval právě v  Japonsku. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Gunma Music Center v Tokiu, které je zapsáno na seznam symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století.
      V loňském roce mu bylo in memoriam uděleno čestné občanství města Kladna, architekt David Vávra nyní o jeho životě a práci točí filmový dokument. "Myslím, že je to jedna z největších postav české architektury. Dovolil bych si ho zařadit po bok Kotěry, Gočára, Novotného a dalších," poznamenal Vávra pro Český rozhlas.
0 comments
add comment

Related articles