K sídlu Libereckého kraje povede zvedací most

Publisher
ČTK
19.07.2007 15:05
Czech Republic

Liberec

Liberec - K budově Krajského úřadu v Liberci povede přes řeku Nisu most, který bude možné v případě velké vody zvednout. Jeho výstavba přijde kraj na 20 milionů korun, podle opozice ale jde o zbytečně vydané peníze. Impulzem ke stavbě podle některých zdrojů byla návštěva prezidenta Václava Klause, jenž se divil, že jeho limuzína nezajela před vchod, ale na parkoviště. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).
    Nový most přes koryto Lužické Nisy v ulici U Nisy vznikne v místě, kde jen o pár desítek metrů dál stojí jiný most pro auta zajíždějící na parkoviště krajského úřadu. Od lávky pro pěší ho dělí rovněž pár desítek metrů na opačnou stranu. "Je to naprosto nadbytečná investice. Stavět něco takového nemá moc smysl," řekla deníku zastupitelka Eva Kočárková (SOS).
    Vedení kraje zařadilo most do rozpočtu na letošní rok a opozici se nepodařilo stavbu ze seznamu předpokládaných investic vyjmout. Stavět ho bude společnost Brex, která s cenou téměř 20 milionů korun bez DPH zvítězila ve veřejné soutěži. V ceně je podle mluvčího krajského úřadu Jiřího Langera nejen samotný most. "Je to částka za obě ramena mostu, přeložku kanalizace a terénní úpravy na obou březích i zvedací mechanizmy na obou ramenech," řekl Langer. Most by měl navíc zlepšit přístup pro hasiče.
    Stavba začne zřejmě během měsíce. Podle autora projektu Karla Novotného ze společnosti Sial je nový most důstojnějším vstupem do budovy krajského sídla než dosud. "Tvar mostu vychází z tvaru vstupního objektu stávající budovy, dvojitý most umožňuje předjetí vozidel ve stísněných podmínkách před budovou krajského úřadu," uvedl Novotný. Most podle něj bude sloužit pro pěší s možností vjezdu pro oprávněná vozidla.
    Most bude zvedací, v případě povodně jej lze zvednout o 1,7 metru. Právě zvedací zařízení ho značně prodraží: přijde zhruba na pět milionů korun. Přemostění se připravovalo už v minulosti - původní projekt ze 70. let počítal s přemostěním řeky v délce zhruba 100 metrů a vytvořením jakéhosi náměstí před budovou. "To se bohužel nezrealizovalo a v dnešní době by již to nešlo z hlediska dodržení volného profilu při stoleté vodě," řekl architekt.
0 comments
add comment

Related articles