IPR má najít místo pro nové sídlo pražského magistrátu

Source
Jana Hrubá
Publisher
ČTK
13.05.2015 17:35
Czech Republic

Prague

Praha - Institut plánování a rozvoje, zřizovaný Prahou, má do července připravit návrhy, do kterých budov by se mohl přestěhovat magistrát, nebo kde by mohlo stát jeho nové pražské sídlo. Vyplývá to z unesení radních. V minulosti se diskutovalo o různých variantách, kam stovky úředníků přesunout. V nynějším sídle, Škodově paláci, magistrát platí ročně 200 milionů korun a neúspěšně usiluje o snížení nájemného. Vedení města kvůli tomu s majiteli budovy vede soudní spor.

    V minulosti se diskutovalo o dvou projektech, do nichž by Praha mohla investovat a vybudovat vlastní magistrátní budovu. Nad stanicí metra Florenc měla podle studie, zadané loni, vyrůst administrativní budova v níž by bylo i nákupní centrum. Stejně jako v případě stanice metra Národní třída se počítalo s opravou samotné stanice Florenc. Podobné plány existují i v případě autobusového nádraží Na Knížecí, v jehož blízkosti plánuje společnost Sekyra Group mohutnou výstavbu.
    Radní Michal Hašek (ANO) ale na dotaz ČTK řekl, že ani jedna z obou variant není na pořadu dne, i když nevyloučil, že se jimi bude vedení města v budoucnu zabývat. "Stávající prostory pro pražský magistrát jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelné, nyní ale řešíme palčivější problémy," uvedl. "Obě studie nová politická garnitura poslala k ledu a dál platí přemrštěné částky za Škodův palác," kritizuje nynější stav opoziční zastupitelka a bývalá radní pro majetek Eva Vorlíčková (bezp.).
    Někdejší vedení města v roce 2006 do Škodova paláce Praha sestěhovalo většinu úředníků magistrátu. Za nájemné tak Praha za 20 let zaplatí více než čtyři miliardy korun. Po sestěhování úředníků navíc po Praze zůstala bez využití řada budov, včetně souboru historických domů u Staroměstského náměstí. Radní nedávno rozhodli, že nechají vypracovat analýzu, nakolik jsou budovy využívané a kolik město vydělává na jejich pronájmu.
    Bývalá rada pod vedením exprimátora Tomáše Hudečka (bezp.) se neúspěšně snažila u soudu vymoci snížení nájemného za Škodův palác. Nynější primátorka Adriana Krnáčová (ANO) na konci loňského roku řekla, že soud není nejlepší cestou. Poté na veřejnost unikla e-mailová komunikace, v níž se domlouvala na možnosti, že majitel v případě smíru zaplatí městu právníky.
0 comments
add comment

Related articles