Hradec Králové začal opravovat vysokou kovovou sochu před stadionem

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
28.08.2017 17:45
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové - Město Hradec Králové dnes začalo renovovat dvacetimetrovou kovovou plastiku Dívka s kruhem z roku 1966, která stojí před vstupem na malšovický Všesportovní stadion. Autorem díla je akademický architekt a sochař Karel Mahrla, který byl jedním z žáků Josefa Gočára. Geometrická socha, kterou Mahrla vytvořil ve stylu Brusel, není v Česku souměřitelná s jiným dílem. Renovací projede i nádoba na oheň ze 70. let umístěná později u sochy. ČTK to řekl mluvčí radnice Petr Vinklář.


Dívka s kruhem je symbolem prostoru před hlavním vstupem na stadion, kde svá utkání hraje druholigový fotbalový klub FC Hradec Králové. Při renovaci odborníci prověří pevnost konstrukcí sochy. Dělníci také zbrousí a případně vyspraví místa poničená rzí. Dnes ze sochy ručním nářadím odstraňovali rez a špínu. "Nerezové a měděné části se vyleští a naimpregnují, ocelové pláty budou natřené černou povrchovou barvou, jak tomu bylo původně," řekla náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (HDK). Na opravu budou dohlížet i památkáři a město nechá vytvořit podrobnější technickou dokumentaci díla.

Renovace plastik zhruba za 280.000 korun bez DPH by měla trvat do konce září. Záležet bude na počasí, protože impregnace a povrchové nátěry nelze dělat za deště.

Město nyní chystá demolici stadionu. Na jeho místě by měla v následujících letech vzniknout moderní fotbalová aréna za 550 milionů korun bez DPH. Obě opravované plastiky stojí na zelené ploše mezi stadionem a řekou Orlicí na území, které není součástí projektu nové fotbalové arény. "Stavba nového stadionu tedy do jejich prostoru nezasáhne," uvedl Vinklář.
0 comments
add comment

Related articles