Historickým městem roku 2020 v Olomouckém kraji je Olomouc

Publisher
ČTK
04.02.2021 15:55
Czech Republic

Olomouc


Olomouc – Město Olomouc postoupilo do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2020. Zvítězilo v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, kterou od roku 1994 vyhlašuje ministerstvo kultury. V krajském finále Olomouc porazila Šternberk, který se již nese titul Historické město roku 2008. ČTK o tom dnes informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.


Hodnotící komise se podle Staňka zaměřila nejen na péči o kulturní památky, ale také na celkový přístup města k veřejnému prostoru, péči o obyvatele a návštěvníky města nebo prezentaci jednotlivých památek. "Na území městské památkové rezervace Olomouc se Sloupem Nejsvětější Trojice (UNESCO), která svou rozlohou činí 86,79 hektaru, čítá na konci loňského roku 264 nemovitých kulturních památek. V posledních letech došlo k výrazným obnovám mnoha historických objektů," uvedl Staněk.

Odborníci poukázali například na celkovou obnovu historické budovy radnice na Horním náměstí, na dokončené restaurování tří kopulí v interiéru kostela sv. Michala na Žerotínově náměstí, restaurování kamenných prvků západní fasády v Arcibiskupském kněžském semináři či na dokončení restaurování reprezentačního malovaného sálu v ZŠ Komenium. "V areálu národní kulturní památky Olomoucký hrad s kostelem sv. Václava proběhla revitalizace kaple a adaptace dalších objektů, kostel sv. Mořice přináší obnovu omítek vnějšího pláště včetně obou věží, restaurování kamenných prvků fasády a ještě probíhají práce na zpřístupnění jižní věže," doplnil Staněk.

Cena a z ní vyplývající právo užívat titul Historické město roku uděluje od roku 1994 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj. Loni titul Historické město roku 2019 získalo město Štramberk, Olomoucký kraj ve finále reprezentoval Šternberk. Letošní vyhlášení výsledků celorepublikové soutěže je naplánované na duben.
0 comments
add comment

Related articles