Prachatice získaly na jihu Čech titul Historické město roku

Publisher
ČTK
05.02.2021 12:00

České Budějovice - Titul Historické město roku 2020 získalo v jižních Čechách město Prachatice. Postupuje tak do celostátního kola soutěže, jehož vítěz bude vyhlášen v dubnu. Do soutěže se tentokrát v Jihočeském kraji přihlásily ještě České Budějovice. Prachatice dlouhodobě investují do obnovy památek. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila Naděžda Pálková z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.


V soutěži Památka roku zvítězila na jihu Čech kaple Nanebevzetí Páně ve městě Trhové Sviny. Vyplývá to z informací na webu.

Prachatice bodují v regionálním kole soutěže každý rok. Ve srovnání s Českými Budějovicemi jsou menší památkovou rezervací, každý rok ale čerpají peníze z programů na podporu památek; loni dva miliony Kč. Vysoký byl také podíl prostředků na obnovu památek z rozpočtu města, 2,13 procenta. "Porota ocenila i aktivity spolků a podnikatelů, servis pro obyvatele a návštěvníky," uvedla Pálková. Loni zvítězila v kraji Soběslav.

České Budějovice patří mezi největší městské památkové rezervace v ČR. Loni českobudějovické biskupství obnovilo dominikánský klášter na Piaristickém náměstí. Byla to největší úprava od požáru v roce 1723. Práce začaly v září 2015, náklady byly 75 milionů Kč, z toho asi 60 milionů pokryla dotace z EU. Zahradu chce biskupství víc otevřít lidem. České Budějovice zvítězily v regionálním kole v roce 2019, i díky obnově renesanční budovy Solnice na Piaristickém náměstí.

Prachatice získaly titul Historické město roku v ČR v roce 2002. Mezi další jihočeská města, která se stala v minulosti absolutním vítězem, patří Třeboň (1996), Jindřichův Hradec (2007) a Slavonice (2017).

Při výběru hodnotí porota počet a kvalitu obnovy památek, péči o veřejná prostranství, životní prostředí, služby návštěvníkům a zapojení spolků do veřejného života za posledních deset let. Vítězové krajských kol soutěže získají z Programu regenerace 100.000 Kč, celostátní vítěz milion Kč.

Cenu Historické město roku, která zohledňuje, jak se sídla starají o své památkové rezervace a zóny, vyhlašuje ministerstvo kultury od roku 1994. První titul v roce 1995 získaly Svitavy v Pardubickém kraji.
0 comments
add comment

Related articles