Hasiči v Liberci staví nové operační středisko za 60 milionů

Source
Leona Vacková
Publisher
ČTK
08.08.2012 16:35
Czech Republic

Liberec

Liberec - Hasiči v Liberci staví nové operační středisko. Liberecký krajský sbor je zatím jediný v zemi, který má hlavní operační centrum v provizorních prostorách. Nová multifunkční budova vyrůstá na místě někdejších garáží. Budovu za 60 milionů korun s garážemi, sklady a zázemím staví říčanská firma CGM Czech. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by středisko sloužit už na konci příštího roku, řekl dnes ČTK ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský.
     "Jsme jediní, kdo nemá krajské ředitelství, bez nových kanceláří se ale obejdeme, operační středisko je pro nás nutností," poznamenal Hlinovský. Současné operační centrum už potřebám nevyhovuje a zejména v horkých letních měsících je podle něj problém techniku uchladit. Řešení nenabízela ani zastaralá a poměrně vzdálená budova v Barvířské ulici v centru Liberce, kde má sídlo ředitelství sboru.
     Proto padlo rozhodnutí postavit novou budovu v areálu stanice v Šumavské ulici. "Staví se na místě, kde stály ocelové obezděné garáže, které jsme strhli," řekl Hlinovský. Na jejich místě vyrůstá třípodlažní objekt. V přízemí budou stejně jako dřív garáže pro mobilní požární techniku a osobní automobily. Ve druhém podlaží budou sklady a ve třetím krajské operační a informační středisko a telefonní centrum tísňového volání 112 včetně technologického zázemí, kanceláří a místností pro krizové řízení.
     Výstavbu budovy financuje generální ředitelství HZS, nákup nového vybavení operačního střediska zaplatí evropské fondy. "Nové vybavení umožní v budoucnu sjednotit technologie v rámci integrovaného záchranného systému tak, aby hasiči, policie i záchranka mohli informace sdílet a nemuseli si je složitě předávat jako nyní," vysvětlil Hlinovský. Bez nové budovy by ale liberečtí hasiči neměli kam nové zařízení umístit.
Hasiči nejsou jediní, kdo se dočkají lepších podmínek. Do března příštího roku by mělo rekonstrukcí za 50 milionů korun projít krajské sídlo policie v Liberci, součástí projektu je i nové operační středisko. I krajská zdravotnická záchranná služba chystá výstavbu nového operačního centra. Na projekt za 47 milionů korun získala dotaci z evropských fondů. Nové středisko vyroste v areálu nemocnice a sloužit by mělo od roku 2014.
0 comments
add comment