Do výklenku olomoucké Vily Primavesi se vrátila socha ponocného

Source
Alena Horáková
Publisher
ČTK
10.09.2021 16:50
Czech Republic

Olomouc

Josef Hoffmann

Olomouc – Národní kulturní pamá- tku, olomouckou secesní Vilu Primavesi, zdobí ode dneška opět socha ponocného. Vrátila se do výklenku severní věže, odkud ji před téměř 70 lety po znárodnění vily odstranili. Novou sochu v životní velikosti zhotovil moravský řezbář Petr Steffan ze stoletého dubu podle originální sochy Antona Hanaka z roku 1907. Původní socha, kterou tehdy rakouský sochař vytvořil pro bankéřskou rodinu Primavesi, je dodnes uložena v depozitáři Muzea umění. ČTK to dnes řekla majitelka vily Pavla Honzíková. Socha bude slavnostně odhalena v sobotu během Dnů evropského dědictví.


Ponocného dnes do výklenku odborníci instalovali za pomoci jeřábu. Sochař na soše vážící přes 300 kilogramů pracoval čtyři měsíce. "Je vysoká zhruba 176 centimetrů na výšku, veškeré rozměry byly podle originálu. Pracoval jsem na ní podle 3D modelu, nejnáročnější bylo dodržet všechny míry. Sehnal jsem totiž kmen, který vycházel na centimetry. Důležité bylo, aby vše sedlo, stačila jedna chyba," řekl dnes ČTK sochař Petr Steffan. Vytvářet sochu podle známého sochaře bylo pro autora velmi náročné. "Práce od pana Hanaka vypadá luxusně. Když se to povede, je to radost," doplnil.

Pro majitelku vily je návrat sochy zadostiučiněním, po té původní totiž pátrala řadu let. "Sochu vytvořil Anton Hanak v roce 1907 pro bankéřskou rodinu Primavesi, měl to být ponocný jako ochránce vily a ochránce rodiny. V roce 1952 byla vila znárodněna a přešla do majetku státu s tím, že byla zařazena do tehdejších ambulantních zařízení. Od tohoto roku se začaly odstraňovat Hanakovy sochy a mobiliář vily. Kromě sochy ponocného zmizela i socha dítěte nad všedním dnem. Rozváželo se to neznámo kam," řekla ČTK majitelka vily.

Vila se v roce 1992 vrátila její mamince ale s tím, že zařízení není součástí restituce; majitelé se kvůli návratu mobiliáře museli soudit s některými institucemi. Sochu ponocného se však nedařilo najít, Honzíková ji našla až nedávno v depozitáři Muzea umění. Mluvčí muzea Tomáš Kasal dnes ČTK potvrdil, že je součástí muzejních sbírek. Letos v dubnu se zde podařilo sochu nafotit a vytvořit 3D model. "Když srovnáte originální obraz ponocného, který je umístěn v zimní zahradě, a sochu ponocného, je to prakticky identické. Pro mě je to originál z roku 2021 podle původního originálu Antona Hanaka z roku 1907, který je v depozitáři muzea," doplnila majitelka vily.

Socha se tak na místo vrátila alespoň v podobě kopie po téměř 70 letech. "Je to náročné, ale spadne mi i trochu kámen ze srdce. Už zase tady bude něco, co sem patří," dodala Honzíková. Jejím přáním je ještě vrátit na mramorový sloup v zahradě vily sochu modlitby.

Vila Primavesi je jedna z nejcennějších staveb vídeňské secese ve střední Evropě. Postavena byla postavena v roce 1905 jako rodinné sídlo bankéře Otty Primavesi a jeho ženy Eugenie, známé vídeňské herečky. Dům je dílem dvojice architektů Franze von Krause a jeho společníka Josefa Tölkla. Na výzdobě interiéru se podíleli přední vídeňští umělci, především architekt Josef Hoffmann, sochař Anton Hanak a malíř Gustav Klimt. Po restituci majitelé vilu postupně rekonstruují, dočkala se již opravy střechy, oken a výměny rozvodů, v roce 2006 i nové fasády. V následujících letech nechali opravit i její interiér včetně rekonstrukce dřevěného schodiště. Opravená už je také dobová jídelna, jejíž obložení navrhl architekt Anton Hanak. Ve vile se nyní konají pravidelné komentované prohlídky.
0 comments
add comment

Related articles