Česká Lípa chce přestěhovat knihovnu do kulturního domu

Česká Lípa - Česká Lípa chce přestěhovat městskou knihovnu do Kulturního domu Crystal. Budova na hlavním náměstí už knihovně nestačí, nedostatkem místa trpí knihy i návštěvníci a objekt není přístupný pro vozíčkáře. Knihovna by se podle plánů radnice měla přesunout do nepříliš využívaného prvního patra kulturního domu. Náklady na nutné úpravy, rekonstrukci a vybavení se odhadují na 130 milionů korun. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Kateřina Urbanová.
    Městský odbor rozvoje majetku a investic připravuje záměr už od roku 2008. Nechal zpracovat studie využití volných prostor pro knihovnu. Vítězný záměr architektů Jiřího Janďourka a Jany Medlíkové ale narazil u památkářů. Navrhované úpravy odmítl i autor původního projektu architekt Jiří Suchomel.
    Moderní multifunkční budova Crystalu doplňuje a uzavírá zahradu původního augustiánského kláštera, kde dnes sídlí Vlastivědné muzeum a galerie. Budova je zapuštěna do terénu mezi zahradou a údolní nivou Ploučnice. Přestože byla vyprojektována v roce 1975, je energeticky úsporná. Šikmá jižní fasáda má funkci vzduchového kolektoru sluneční energie. Částečné zapuštění do země, tepelně izolační provedení a možnost akumulace tepla v  podloží budovy tvoří koncept energetické úspornosti.
    Kulturní dům už lidem slouží 21 let. Kromě dvou hlavních sálů a foyer je v něm kino, restaurace, baletní sál a galerie. Projekt adaptace budovy pro knihovnu počítal s úpravami interiéru i s novým obvodovým pláštěm, který by zachoval schopnost akumulace tepla, ale snížil energetickou náročnost objektu. "Vzhledem k nevyhovujícímu stavu střešní krytiny i vnitřních instalací, bude do objektu stejně nutné investovat, aby nechátral a nezhoršoval se jeho technický stav," řekla starostka Hana Moudrá.
    Město chce nechat v příštím roce zpracovat projektovou dokumentaci rekonstrukce kulturního domu. Kdy se bude stavba realizovat, není zatím jasné. Rekonstrukce Crystalu není jedinou investiční akcí ve městě. Už v  příštím roce má začít rekonstrukce Jiráskova divadla, jejíž náklady se odhadují na 110 milionů korun. Teprve pak by se mohla dočkat i knihovna, ovšem když se městu podaří získat nějaké dotace. Na dvě tak náročné investice nemá ve svých fondech dost peněz.
0 comments
add comment

Related articles