Baletní škola není pro Národní divadlo Brno prioritou, řekl náměstek Kerndl

Publisher
ČTK
18.06.2024 20:40
Czech Republic

Brno


Brno - Baletní škola není pro Národní divadlo Brno (NdB) prioritou a vzdělávací činnost bude pokračovat i bez vzniku edukačního centra, řekl dnes na jednání zastupitelů náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS). Hodnotil tak pondělní setkání vedení Brna s vedením divadla a reagoval na kritiku Veroniky Bromové ze Spolku přátel NdB a zastupitele Matěje Hollana (Zelení a Žít Brno). Bromová a Hollan nesouhlasí s rozhodnutím koalice, že Edukační centrum nevznikne.


Národní divadlo připravovalo na základě akčního plánu, který v roce 2020 projednali zastupitelé, projekt edukačního centra až pro 200 lidí. Kromě vzdělávání by sloužilo i Baletní škole I. V. Psoty. Letos v květnu však radní rozhodli, že prostor bývalé restaurace Bohéma město znovu pronajme pro gastroprovoz. Divadlo už přitom za přípravu zaplatilo statisíce korun.

Bromová se obává o to, že vznikne škoda nejen divadlu, ale celé kulturní obci. Podle Hollana jsou edukační centra a práce s diváky běžnou součástí divadel po celé Evropě a zajišťují si tak do budoucna obecenstvo. "Tedy ekonomické fungování do budoucna," zmínil Hollan.

Kerndl uvedl, že si s vedením divadla zdůraznili priority a edukace mezi prioritami není. "Ale bude probíhat i nadále bez ohledu na to, co bude v Bohémě," řekl Kerndl. Hollan kontroval tím, že edukační centrum mělo sloužit rozvoji a nejen udržení aktivit. Což v rozhovoru s ČTK potvrdil i ředitel divadla Martin Glaser. "Pro řadu aktivit, zamýšlených pro edukační centrum, nemáme bohužel vhodné prostory. Edukační aktivity budou zatím probíhat ve stávajícím módu, který ovšem neumožňuje jejich další rozvoj," řekl Glaser.

Baletní škola má téměř stoletou tradici. A i když přímo se vznikem edukačního centra nesouvisí, tak musí omezit provoz v případě, že centrum nevznikne. "Shodli jsme se s vedením, že jsou důležitější úkoly před Národním divadlem Brno, než je baletní škola," uvedl Kerndl. Glaser řekl, že baletní škole musí být nadřazené zájmy profesionálního baletního souboru, protože oboje se do současných prostor nevejde, přičemž profesionální soubor se bude zvětšovat.

Baletní školu navštěvuje zhruba 200 lidí, dětí i dospělých. Od září plánuje kurzy omezit nejen kvůli nedostatečnému prostoru, ale také kvůli změnám v odměňování lektorů. "Baletní lekce pro děti budou v redukovaném množství probíhat pouze v Janáčkově divadle. Oblíbené lekce pro dospělé, které se konaly primárně v budově ředitelství, budou zrušeny úplně. Talentové zkoušky, které jsou podmínkou pro přijetí do Baletní školy I. V. Psoty, se budou konat v září 2024. Kvůli omezení bude přijato výrazně méně dětí než vloni," uvedl již dříve umělecký šéf baletního souboru Mário Radačovský.
0 comments
add comment

Related articles