Architekti se dohadují kvůli vyjádřením k opravě Tugendhatu

Publisher
ČTK
13.03.2008 17:15
Czech Republic

Brno

Brno - Dva tábory brněnských architektů se u soudu přou kvůli vyjádřením ohledně plánovaných oprav slavné vily Tugendhat. Společnost Omnia, která vyhrála výběrové řízení na projektovou dokumentaci k opravě, požaduje po architektovi Janu Sapákovi omluvu za některé jeho výroky. Sapák, který v tendru neuspěl, opakovaně označil výběr vítěze za zmanipulovaný. Soud dnešní jednání odročil na začátek června. Následovat ale budou další soudy, žalobu tentokrát podal Sapák, který bude mimo jiné požadovat zrušení výsledků tendru.

    Tendr už v roce 2006 označil za nezákonný i brněnský krajský soud, který zrušil předchozí opačná stanoviska antimonopolního úřadu. Nyní se rozsudkem krajského soudu zabývá Nejvyšší správní soud.
    Vila Tugendhat je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Její oprava měla začít už v roce 2002. Kvůli mnoha sporům odborníků i politiků ale ještě nezačala. Město zatím nevypsalo ani nové výběrové řízení na firmu, která opravy provede. Předchozí tendr zrušilo. Tendr na projektanta stavby zase skončil u soudu. Ten rozhodl, že měl magistrát z výběrového řízení Omniu vyřadit, protože nesplnila podmínky tendru.
    Právě po předloňském verdiktu krajského soudu o nezákonnosti výběrového řízení se Sapák opakovaně vyjádřil pro různá média v tom smyslu, že byla soutěž od začátku zmanipulovaná. Projekt vítězné společnosti Omnia je podle něj příliš drahý a razantní, Sapák jej přirovnal k plastickým operacím amerického zpěváka Michaela Jacksona.
    Omnia tvrdí, že tento i další výroky ji poškodily. U soudu požaduje, aby se Sapák napříště takových vyjádření zdržel a omluvil se. "Samozřejmě se ty zprávy reagovali naši partneři, mělo to vliv i na další naši práci," popsal Vítek Tichý z Omnie. Sapák to ale odmítá, tvrdí, že firmu nemohl poškodit. Naopak se chce u soudu bránit sám. Podal už prý určovací žaloby kvůli průtahům řízení u antimonopolního úřadu, soudně se chce domoci také zrušení tendru a chce požádat o přiznání odkladného účinku, který by magistrátu znemožnil využít projektovou dokumentaci od Omnie.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Spor u brněnského soudu
Jiri T. Brejcha
14.03.08 09:45
show all comments

Related articles