V Janově bude otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

Publisher
ČTK
03.08.2020 09:25
Italy

Genoa

Renzo Piano

Janov – V severoitalském Janově bude dnes večer slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Pro dopravu se nová téměř kilometr dlouhá konstrukce z betonu a oceli otevře 5. srpna. Mostní silnice překlenuje ve výšce kolem 45 metrů řeku Polceveru a část přístavního města. Od zhroucení staré čtyřproudové silnice byla část důležité dálnice A10 uzavřena.

Při zřícení starého mostu se zřítilo i několik osobních a nákladních automobilů a 43 lidí zahynulo. Mnoho místních obyvatel muselo opustit byty v blízkosti mostu.

Nové stavební dílo, které navrhl světoznámý architekt a janovský rodák Renzo Piano, nese jméno svatého Jiří (San Giorgio), patrona Janova. Stavební práce naplno pokračovaly i během nejhorší fáze koronavirové pandemie, která si v Itálii vyžádala více než 35.000 životů.

K dnešnímu slavnostnímu otevření mostu bylo podle médií pozváno na 500 hostů, mezi nimi politici či církevní hodnostáři. Mnoho příbuzných obětí ale předem ohlásilo, že se slavnosti nezúčastní. Kritizují údajné upozadění vzpomínky na mrtvé.

Nová konstrukce stojí na stejném místě jako Morandiho most, který byl nakonec zbourán. Původní stavba z 60. let minulého století byla významnou dopravní tepnou a spojnicí mezi Itálií a Francií. Její kolaps struktury byl nejsmrtelnější z řady podobných incidentů v Itálii a upozornil na špatný stav italské stárnoucí dopravní infrastruktury.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles