Tate Modern otevře prostory v bývalých nádržích na topný olej

Publisher
ČTK
08.09.2011 18:10
United Kingdom

London

Autor: Michael Reeve
Londýn - Londýnská Tate Modern příští rok před olympiádou otevře nové prostory pro výstavy - v někdejších nádržích na topný olej v bývalé elektrárně, ve které tato známá galerie sídlí. Oznámilo to dnes vedení Tate. Plánované nové křídlo galerie bude ale dokončeno zřejmě až v roce 2016, až galerie shromáždí dostatek prostředků.

    Tate Modern byla otevřena v roce 2000 v budově elektrárny, která byla vyřazena z provozu v roce 1981. Brzy si získala velkou popularitu a její vedení tvrdí, že je nejpopulárnějším muzeem moderního umění na světě.
    Jejím jádrem je ohromná hala, kde byly turbíny elektrárny a kde nyní bývají jednorázové instalace. Jižně od ní jsou v podzemí dvě bývalé kruhové nádrže na topný olej, které mají 30 metrů v průměru a jsou sedm metrů hluboké.
    Do června příštího roku se promění v netradiční galerijní prostory, ve kterých mohou být kromě výstav i filmová představení a diskuse. Mají si podržet svůj industriální charakter. Otevření těchto nových prostor bude součástí londýnského kulturního festivalu 2012, který začne 21. června a je kulturním doprovodem olympiády.
    Galerie v bývalých nádržích má doplnit také nová budova, která však bude podle Tate dokončena zřejmě až v roce 2016. Galerie má zatím k dispozici 70 procent z 215 milionů liber (asi šest miliard korun) potřebných k rekonstrukci nádrží i k výstavbě nové budovy.
    Plány na tato rozšíření prostorů Tate Modern byly připraveny v roce 2007 poté, co se ukázalo, že návštěvnost přesahuje kapacitu galerie. Počítalo se s asi dvěma miliony návštěvníků za rok, ale přichází jich kolem pěti milionů.
    Tate Modern je jednou ze čtyř galerií Tate. Rovněž v Londýně je Tate Britain zaměřující se na britské umění, další odbočky jsou v Liverpoolu a v St Ives v Cornwallu na jihozápadě Anglie.
    Podle dnešní výroční zprávy navštívilo tyto čtyři galerie za rok do letošního 31. března na 7,4 milionu návštěvníků a na její webové stránky se podívalo 19 milionů zájemců. Tate je tak podle vedení galerie druhou nejnavštěvovanější uměleckou institucí na světě po pařížském Louvru.
    V nadcházející sezoně Tate chystá řadu rozsáhlých výstav. V Tate Modern bude od 4. dubna příštího roku první velká britská retrospektiva kontroverzního výtvarníka Damiena Hirsta, zatímco Tate Britain na únor připravila expozici nazvanou Picasso a moderní britské umění. V Tate Britain bude v září příštího roku velká výstava prerafaelitů, v Tate Modern od června retrospektiva norského předchůdce expresionismu Edvarda Muncha. Návštěvníci Tate Liverpool budou moci od června na výstavě Turner Monet Twombly porovnat pozdní tvorbu britského malíře J.M.W. Turnera, francouzského impresionisty Claudea Moneta a nedávno zesnulého Američana Cy Twomblyho.
0 comments
add comment

Related articles