Symbol londýnské City, mrakodrap "Okurka", je na prodej

Publisher
ČTK
29.07.2014 21:00
United Kingdom

London

Londýn - Londýnský mrakodrap přezdívaný podle svého tvaru Okurka je na prodej. Informovala o tom dnes stanice BBC s odvoláním na realitní agenturu Savills, která se na zařizování prodeje podílí. Její agenti očekávají, že jeden ze symbolů londýnské finanční čtvrti City by se mohl prodat za zhruba 650 milionů liber (22,6 miliardy Kč).
    Prosklený kolos vysoký 180 metrů byl před deseti lety jednou z nejkontroverznějších staveb britské metropole, ale postupně se zařadil k jejím symbolům a nejuznávanějším příkladům moderního umění. Do konkurzu se podle BBC dostal letos v dubnu, když se do platební neschopnosti dostala německá společnost IVG Immobilien. Ta budovu vlastní společně s akciovou společností Evans Randall.
    Prodej mrakodrapu 30 St Mary Axe, jak se budova oficiálně jmenuje, zařizuje Savills společně s další realitní firmou Deloitte a přípravy jsou už v plném proudu. Zájem realitní agenti očekávají především od investorů z Číny, Hongkongu, Singapuru a Spojených států.
    Podle představitele Savillsu Stephena Downa po prověření nabízejících stran bude do konce září nebo začátku října buď vybrán jeden ze zájemců, nebo přijato několik zapečetěných nabídek. "Mohli bychom vidět nabídky přesahující 650 milionů liber," dodal.
    Komerční mrakodrap 30 St Mary Axe byl dokončen v prosinci 2003 a do provozu uveden v dubnu následujícího roku. Během dvou let ho postavila společnost Skanska podle návrhu anglického architekta Normana Fostera. Nyní ji využívá kolem 20 nájemců.
0 comments
add comment

Related articles