Škody z požáru v Scharounově Berlínské filharmonii

Source
Zdeněk Polák
Publisher
ČTK
22.05.2008 10:30
Germany

Berlin

Hans Scharoun

Berlín - Úterní požár Berlínské filharmonie způsobil na budově zřejmě menší škody, než se původně myslelo. Přestože ve střeše objektu zeje po uhašení úterního požáru velká díra, provizorní zastřešení a obnovení koncertní činnosti by mohlo být poměrně brzo. Oznámila to dnes tisková služba filharmonie.

    "Budova dostane prozatímní střešní krytinu. Velký koncertní sál nebyl požárem prakticky dotčen. Kvůli opravám zůstane filharmonie uzavřená do 2. června," citovala agentura AFP z komuniké zveřejněného dnes večer.
    Pokud se týká druhého, menšího koncertního sálu v budově, který je zasvěcen komorní hudbě, ten nedoznal vůbec žádnou škodu. "Koncerty plánované tam na čtvrtek a pátek se mohou konat," uvádí komuniké.
    Filharmonie zrušila některé naplánované koncerty, které se měly v objektu nedaleko Postupimského náměstí v centru metropole odehrát. Místo koncertů plánovaných na pátek, sobotu a neděli bude dáván jediný koncert v sobotu, a to na otevřené scéně Waldbühne. Ta však má ale podstatně větší kapacitu než velký sál ve filharmonii, a proto budou do prodeje dány dodatečné vstupenky po 30 eurech (asi 750 Kč).
    Požár se podařilo více než 170 nasazeným hasičům definitivně zlikvidovat až v noci na dnešek, ale v budově byly ještě po ránu hasičské hlídky. Hasiči se totiž obávali, že ohniska žáru se mohou na složité a nepřehledné střešní konstrukci znovu vznítit.
    "Škody způsobené v budově hasicí vodou lze označit za malé," řekl AFP mluvčí hasičů.
    Riskantní operace hasičů přímo na střeše architektonicky odvážné budovy trvala mnoho hodin. Museli se totiž k plamenům doslova prostříhat krytinou ze zinkového plechu, neboť samotný požár vznikl v izolačních vrstvách krovu. Téměř celé úterní odpoledne se valil ze střechy žluté budovy hustý kouř viditelný na kilometry daleko. Budova patří mezi architektonické symboly německé metropole a je jedním z chrámů světové klasické hudby. Nejhorší obavy Berlíňanů, že jejich město přijde o svůj symbol, se však nepotvrdily.
    Oheň údajně poničil zhruba 1600 metrů čtverečních střechy, samotný koncertní sál však zůstal ušetřen. Nepotvrdily se ani obavy, že k újmě přijdou drahé hudební nástroje. Přesto filharmonie celkové škody odhaduje na řádově miliony eur, tedy nejméně desítky milionů korun.
    Zjištění příčin požáru a upřesnění způsobených škod budou pravděpodobně trvat několik dní. Zástupce šéfa berlínské požární inspekce Karsten Göwecke nicméně již potvrdil dřívější informace, že pravděpodobnou příčinou vznícení střechy byly svářečské práce.
    Jak uvedla rozhlasová stanice rbb-Inforadio, musí být střecha koncertního domu nově pokryta. Naposledy přitom prošla rekonstrukcí v letech 1991-1992, kdy byla budova na 14 měsíců uzavřena. Experti chtějí prověřit i statiku budovy, podle expertů je ale téměř jisté, že zůstala neporušena.
    Objekt Berlínské filharmonie navrhl německý architekt Hans Scharoun. Stavbu v roce 1963 slavnostně otevřel legendární dirigent Berlínských filharmoniků Herbert von Karajan.
    Příznivci klasické hudby a experti oceňují nejen špičkovou úroveň Berlínských filharmoniků, ale i údajně téměř dokonalou akustiku hlavního koncertního sálu jejich sídla.
0 comments
add comment