OMA vyhrála soutěž na rozšíření muzea v Québecu

Source
OMA
Publisher
Martin Rosa
31.03.2010 23:45
Office for Metropolitan Architecture OMA

Office fot Metropolitan Architecture (OMA) vyhrála soutěž na zásadní rozšíření québeckého Musée National des Beaux-Arts (MNBAQ). Nová budova v centru města, sestávající ze tří přesahujících kvádrů, bude prvním realizovaným projektem OMA v Kanadě.
Vítěze vyzvané soutěže dnes oznámili prezident muzea Pierre Lassonde a québecká ministrině kultury Christine St-Pierre. Návrh, který vznikal pod vedením partnerů OMA Rema Koolhaase a Shoheie Shigematsu ve spolupráci se společníkem Jasonem Longem, byl vybrán z pěti anonymních soutěžních projektů předložených renomovanými kancelářemi.
Nová budova MNBAQ o podlažní ploše 12.000 m² vznikne na hlavní québecké promenádě Grande-Allée v sousedství kostela sv. Dominika. Na tři stávající muzejní budovy naváže pod zemí. Cílem návrhu bylo integrovat stavbu do okolního parku a vytvořit nové propojení s městem. Tři na sobě ležící různě velké objemy – galerie pro krátkodobé výstavy současného umění (50 x 50 m), sbírka současného umění (45 x 35 m) a prostor pro expozici designu a sbírku umění Eskymáků (42,5 x 25 m) – se tyčí nad parkem a vytváří dramaticky působící konzoly nad Grance-Allée. Jejich podnož tvoří 14 m vysoká vstupní hala.
Shohei Shigematsu návrh komentoval: "Naší snahou bylo vytvořit dramatický novotvar ve městě, který by ale zároveň respektoval a nenarušoval okolí a stávající budovy muzea. Výsledná forma tří uskakujících hmot nám dovolila budovu provozně vyřešit velmi přehledně a zároveň do galerií přivést dostatek přirozeného denního světla."
Na projektu nyní pracuje newyorská pobočka OMA ve spolupráci s Provencher Roy + Associés Architectes. Předpokládaný termín dokončení je konec roku 2013.
0 comments
add comment

Related articles