Italské Benátky čekají rekordní záplavy, pod vodou bude půl města

Publisher
ČTK
31.10.2012 21:00
Italy

Venice

Benátky - Stoupající hladina moře způsobí podle předpovědi v Benátkách v následujících dnech rekordní záplavy. Už nyní je část historického centra pod vodou, protože hladina v laguně stoupla o 105 centimetrů oproti normálu. Dnes v noci by ale měla vystoupat až o 140 centimetrů, což by znamenalo zaplavení půlky města, napsala agentura ANSA.

    Fenomén "aqua alta" (vysoké vody), tedy pravidelných záplav, které město ohrožují několikrát ročně, vnímají obyvatelé jako běžnou součást života. Radnice je na ně připravená a vždy v předstihu instaluje v postižených oblastech provizorní lávky, po kterých se lidé mohou suchou nohou pohybovat. V případě, že voda stoupne výš než obvykle, ale běžná opatření nestačí.
    "Kulminace přijde v noci na čtvrtek a ve čtvrtek ráno," oznámil šéf povodňové komise Paolo Canestrelli. Vzrůst hladiny o předpokládaných 140 centimetrů by přitom zaplavil půlku města, v přízemí domů by bylo vody asi po pás.
    Nejničivější záplavy zvané "aqua alta" zasáhly Benátky 4. listopadu 1966, kdy moře zalilo město do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době ovšem páchaly záplavy mimořádné škody i na dalších místech Itálie. Také nyní situaci zhoršuje deštivé počasí, se silnými srážkami se počítá i ve čtvrtek.
0 comments
add comment

Related articles