Architekti představili stavbu, která nahradí budovu WTC

Publisher
ČTK
29.06.2006 09:25
Czech Republic

Olomouc

Washington - Věž svobody (Freedom Tower), která má nahradit budovy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku zničené při teroristickém útoku 11. září 2001, bude skleněná stavba zrcadlící oblohu zakončená anténou. Uvedli to dnes architekti při představení návrhu věže novinářům.

    Budova se má stát symbolem oživení New Yorku po atentátech z roku 2001, které si vyžádaly více než 2700 lidských životů. Nahrazení proslulých "dvojčat" provázelo takřka pětileté handrkování o stavební plány, bezpečnost, pojištění a kontrolu 6,5hektarového pozemku na Ground Zero.
    Věž vysoká 1776 stop (541 metrů), která má symbolizovat rok získání nezávislosti Spojených států, byla oproti původnímu návrhu Daniela Libeskinda značně přepracována. Důvodem byla komplikovanost Libeskindova projektu i zranitelnost budovy tváří v tvář případnému útoku.
    Nový návrh, který dnes odhalil architekt David Childs, využívá vysoce moderní vrstvené bezpečnostní sklo, které by se kupříkladu při výbuchu bomby nastražené v automobilu mělo sypat k zemi v podobě malých kuliček, a nikoli se roztříštit na létající ostré úlomky. Při návrzích pomáhali protiterorističtí experti newyorské policie a další představitelé města a státu.
    Věž bude obklopena několika schodišti vedoucími ke vchodu, která budou sloužit jednak jako veřejné prostranství, jednak se stanou jakousi bezpečnostní nárazníkovou zónou. Proti výbušninám napěchovaným v automobilech budou věž chránit i kvádry sahající po stehna dospělého člověka, které budou rozmístěny po obvodu věže a mají podle architekta připomínat náhrobní kameny.
    Budova bude na špici zakončena anténou, která bude využívána rozhlasem i televizí. Její podobu dotvořil sochař Kenneth Snelson, který se proslavil jehlovitou věží Needle Tower instalovanou v newyorském Bryantově parku v roce 1968. Právě díky anténě se stavba vyšplhá až do výšky 541 metrů, tedy podstatně výše než "dvojčata" WTC, která se tyčila do 408 metrů. Součástí stavby bude i otočný maják, který bude měnit barvy a vysílat světelné paprsky na noční oblohu.
    "Snažili jsme se, aby vypadala jako monolit," uvedl architekt Kenneth Lewis k návrhu věže, kterou včetně antény charakterizuje vertikální trojboký motiv žebrování. "Odráží oblohu a měnící se světlo v průběhu dne," dodal. Čirost skla by mělo zajistit odstranění železa, které barví u jiných budov sklo nazeleno, podotkl Lewis.
    Stavba budovy, která by měla mít 69 poschodí pro kanceláře, vyhlídkovou plošinu a prostory pro restauraci, začala v dubnu a dokončena má být do roku 2010. Zprovoznění se plánuje na rok 2011.
0 comments
add comment

Related articles