Vítězným návrhem stavby Vítězného náměstí je Benthem Crouwel International a OVA

Praha - Autorem vítězného návrhu na dostavbu takzvaného čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí v Praze 6 je nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti (OVA). Vítězný návrh dnes novinářům představil organizátor soutěže Petr Návrat a zástupci města. Mezinárodní porota soutěže vybírala z pěti finálních návrhů, druhé místo získalo česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv, třetí místo obsadila česká kancelář A69 – architekti.

Ve čtvrtém kvadrantu má vzniknout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi. Novou univerzitní budovu tam postaví také VŠCHT. Kromě učeben a zázemí pro studenty v ní vzniknou i prostory pro veřejnost či minipivovar. "Pro naší vysokou školu to znamená výrazný nárůst plochy, která bude využitelná pro výuku studentů, což nám umožní posluchárny a seminární místnosti přesunout ze staré budovy do té nové a ty staré tak můžeme předělat na laboratoře, které naše škola potřebuje," řekl prorektor pro strategii a rozvoj VŠCHT Milan Pospíšil. Podle něj by ve čtvrtém kvadrantu mohlo vzniknout i centrum českých mléčných výrobků, které by doplnilo portfolio chemie.

Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 se dvěma sály, které má nabídnout prostory pro koncerty, výstavy, divadelní představení, ale i společenské a komunitní akce místních obyvatel. "Prosadili jsme si, že součástí má být i velké kulturní centrum, které Praze 6 chybí a myslím, že kulturní zařízení, které bude dohromady propojovat kampus Dejvice a studenty, kteří tam jsou, a současně náměstí, které je považováno za srdce Prahy 6, tak tam je umístěné správně," řekl starosta městské části Jakub Stárek (ODS). Prostory, dva sály, budou pod zemí. Hlavní sál by měl být až pro 1000 stojících osob.

Porota zasedala v červnu a následovala debata mezi investorem a architekty o uzavření smlouvy. Podle Stárka, který byl zároveň mezi porotci, by první stavba mohla být hotová za čtyři až pět let.

Pozemky v této části vlastní především společnost Fourth Quadrant s.r.o., která sdružuje realitní společnosti Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Dalšími vlastníky pozemků jsou Vysoká škola chemicko-technologická, hlavní město Praha a Dopravní podnik hlavního města Prahy. VŠCHT prodala pozemky developerům, za získané peníze postaví novou univerzitní budovu.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925. Jeho urbanistický koncept navrhl Antonín Engel, nikdy ale nebyl dokončen. Změnit to má právě dostavba čtvrtého kvadrantu. Vítězné náměstí mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název "Kulaťák".
0 comments
add comment

Related articles