Praha 6 zvolila tým pro soutěž na úpravu Vítězného náměstí

Source
Jana Kolomazníková
Publisher
ČTK
01.01.2017 12:10
Czech Republic

Prague

Praha - Praha 6 zvolila tým, který se bude podílet na přípravě mezinárodní urbanistické soutěže na úpravu Vítězného náměstí. Usednou v něm urbanisté, dopravní inženýři a odborníci z akademické sféry, mimo jiné z Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), která na náměstí vlastní pozemky. Vyplývá to z usnesení rady. Soutěž bude ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje vypsána v průběhu roku 2017.

Pracovní skupina spolu s architekty z Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) a politiky by měla do dubna stanovit zadání a soutěžní podmínky. "Potřebujeme koncepční řešení, které posílí funkci náměstí a vrátí co nejvíce prostoru lidem," řekla náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ). Kdy by se mělo náměstí dle návrhů proměnit, zatím nikdo neuvedl.

Náměstí není stavebně dokončeno. Diskusi v minulosti vyvolala hlavně plánovaná stavba takzvaného Ledního medvěda, který měl tvář náměstí zcela proměnit. Z projektu nakonec sešlo. V proluce se ale přesto stavět bude. Oblast je navíc zatížená vysokou mírou dopravy. Situace se zhoršila v souvislosti s tunelovým komplexem Blanka. Praha 6 po řešení volá několik měsíců. Zatím se podařilo zavést jen dílčí opatření.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní na něj ústí několik komunikací - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Na náměstí stojí budova ministerstva obrany. Za minulého režimu tam stávala socha V. I. Lenina, jejíž podstavec po sametové revoluci sloužil skateboardistům.

0 comments
add comment

Related articles