Soutěž na podobu infocentra žďárské Zelené hory vyhrál architekt Petr Stolín


Žďár nad Sázavou – Architektonickou soutěž na podobu informačního turistic- kého centra poutního areálu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo studio Petr Stolín Architekt. Porota hodnotila 27 návrhů. Novinářům to dnes řekli zástupci města. Památce UNESCO zázemí chybí. Farář Vladimír Záleský ale předpokládá, že stavba začne nejdřív za tři čtyři roky, kvůli penězům.


Farnost loni dokončila obnovu kostela na Zelené hoře za desítky milionů korun a chystá opravy jeho ambitu, které budou podle Záleského ještě nákladnější. Přesto je podle něj dobře, že návrh na informační centrum vznikl, protože díky němu bude možné požádat o dotaci, pokud se vyskytne vhodný dotační titul. "Myslím, že ten základ byl položen, a to je důležité," řekl. Poutní areál podle něj potřebuje hlavně toalety pro poutníky a zázemí pro průvodce.


Architektonickou soutěž pořádalo město s římskokatolickou farností, která Zelenou horu spravuje, oba aktéři by se také měli podělit o náklady chystaného projektu. Stavba centra by měla stát do 20 milionů korun a dalších 15 milionu korun bude potřeba na vybudování navazující infrastruktury.

Architektonické návrhy bylo možné podávat do 20. prosince, porotci je hodnotili 12. ledna. "Na tom prvním místě se porota shodla jednomyslně," řekl městský architekt Zbyněk Ryška. Doplnil, že v porotě byli zastoupení architekti, kteří mají bohaté zkušenosti s péčí o památky, členem byl také krajinářský architekt Zdeněk Sendler.

Vítězný návrh počítá se stavbou jednopodlažní budovy na úpatí Zelené hory, podél Sychrovy ulice. Centrum by mělo mít druhou fasádu z ocelových sítí se zelení, která bude stavbu odstiňovat od okolí. Jak uvedl Ryška, podle porotců zvolené řešení maximálně zachovává pohledové osy na poutní areál a nekonkuruje siluetě této významné památky od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla.

Proti záměru na stavbu informačního centra u Zelené hory podepisovali vloni lidé z okolí petici. Starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město) dnes řekl, že u výběru návrhu byla i zástupkyně petičního výboru. Radnice se v nejbližší době chystá všechny soutěžní návrhy vystavit a na toto téma plánuje setkání s občany.

Náklady na architektonickou soutěž byly podle dřívějších údajů radnice okolo půl milionu korun. Vítězný návrh byl oceněný 200.000 korun.

Od vysvěcení kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře letos uplyne 300 let. Radnice s církví a spolkem Putování za Santinim připravují k tomuto výročí bohatý program.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Výsledky
Lenka
03.02.22 10:15
Re: výsledky
richard ott
03.02.22 01:03
show all comments

Related articles