Ve Žďáru n. S. začíná architektonická soutěž na informační centrum Zelené hory

Publisher
ČTK
26.05.2021 18:20
Czech Republic

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou – Ve Žďáru nad Sázavou začíná architektonická soutěž na podobu informačního a turistického centra Zelené hory s poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého. Soutěž zadalo město s římskokatolickou farností, která památku UNESCO spravuje. Návrhy by se měly shromáždit do konce září, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Náklady na soutěž budou půl milionu korun.


"Všichni víme, že poutní kostel na Zelené hoře patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho," řekl Mrkos. Základní infrastruktura pro návštěvníky a personál kostela dlouhodobě výrazně chybí. Zasazení nové stavby u tak významné památky s unikátní polohou v krajině bude v jistém směru pro architekty mimořádná výzva, míní starosta.

Informační centrum se zastavěnou plochou okolo 500 m² by mělo vzniknout na městském pozemku ve spodní třetině kopce, poblíž křížení ulic Vejmluvova a Sychrova. V novostavbě by mělo být zázemí pro personál a část pro návštěvníky s prodejem vstupenek a suvenýrů. Mělo by tam být i místo pro malé občerstvení a sociální zařízení. Architekti by zároveň v tomto území měli řešit parkování.

Podle zadání soutěže by náklady na centrum, jehož investorem bude církev, měly být okolo 20 milionů korun. Navazující úpravy veřejných prostranství, technické a dopravní infrastruktury by měly stát asi 15 milionů korun. "Což by byla částka, která by šla v budoucnu za městem," řekl Mrkos.

Na soutěž dá město 310.000 Kč, kraj přidá 100.000 Kč a stejným dílem se bude podílet farnost. Z těchto peněz se bude hradit organizace soutěže, ceny soutěžícím i odměny porotcům. Starosta podotkl, že ceny nejsou nijak oslnivé, ale věří tomu, že jde o prestižní záležitost, která architekty zaujme.

Zatím nelze říct, kdy se centrum postaví. "Bude to běh na delší trať," předpokládá Mrkos. Zvolený postup umožní požádat na projekt o evropské dotace. Cesta přes architektonickou soutěž je podle starosty podmínkou Národního památkového ústavu a ministerstva kultury.
0 comments
add comment

Related articles