Studii úprav náměstí projedná jihlavská radnice s lidmi on-line

Publisher
ČTK
06.05.2020 06:55
Czech Republic

Jihlava

MCA atelier


Jihlava - Architektonickou studii na úpravy historického Masarykova náměstí v Jihlavě projedná radnice s obyvateli kvůli koronaviru on-line. Lidé se mohou k návrhu zveřejněnému na městském webu vyjadřovat do 20. května. Město slíbilo vzít jejich podněty v potaz při dopracování studie. On-line konference s architekty a zástupci města bude 12. května. V tiskové zprávě o tom dnes informovala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).


Veřejné setkání k této studii naplánované na 18. března bylo kvůli koronaviru zrušené. Zpětnou vazbu k architektonické studii podle primátorky získá město poprvé on-line. "Věřím, že tento nový způsob se osvědčí, osloví více lidí a napomůže k bezpečnému, přesto živému sdílení informací," uvedla.

Studie navazuje na architektonickou soutěž, která byla ukončená v roce 2018. Zpracoval ji vítězný atelier MCA, který zastupují Miroslav Cikán, Pavla Melková a Radek Novotný. Do aktuálního návrhu architekti podle radnice zapracovali připomínky dotčených orgánů, například památkářů nebo životního prostředí.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v zemi, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun bez daně. Na náměstí by mělo mimo jiné přibýt stromů, proti dnešním 57 jich studie navrhuje 103. Zabývá se i možnými úpravami vzhledu obchodního domu (dřív Prior) ve středu náměstí, včetně rampy pro jeho zásobování. Tento objekt je ale soukromý, jeho úpravy tak podle architektů nebudou součástí projektové dokumentace.

Minulý měsíc informovala radnice o tom, že letos očekává nižší příjmy kvůli koronavirové krizi, proto bude muset některé chystané investice zrušit nebo pozastavit. Revitalizaci Masarykova náměstí ale jihlavská koalice zahrnula mezi priority, s nimiž chce pokračovat. Úpravy náměstí hodlá dělat po etapách, první by měla začít nejpozději příští rok.
0 comments
add comment

Related articles