Podobu expozice muzea v Ústí vybere porota ze 30 návrhů

Source
Vanda Králová
Publisher
ČTK
02.03.2011 16:20
Ústí nad Labem - Podobu stálé expozice česko-německých vztahů pro novou budovu muzea v Ústí nad Labem vybere porota ze 30 návrhů. Architekti je poslali do konce února sdružení Collegium Bohemicum, které výstavu připravuje. Pět vybraných návrhů architekti rozpracují, o vítězi, který si odnese 250.000 korun, bude jasno 30. června. ČTK to dnes řekla mluvčí sdružení Collegium Bohemicum Veronika Dudková.
    Připravovaná expozice by se neměla zabývat česko-německými vztahy obecně, ale dějinami soužití česky a německy mluvícího obyvatelstva na území dnešní České republiky. Kdo se vlastně do soutěže přihlásil, zatím není jasné. Milan Rudík z Collegia Bohemica ČTK v  prosinci řekl, že se přihlásil i zájemce z Německa.
    "V prvním kole je soutěž anonymní. Konkrétní autory budeme znát až po vyhlášení výsledků druhého kola," řekla Dudková. Porota složená z architektů a členů sdružení Collegium Bohemicum bude o těch, kteří do něj postoupí, rozhodovat do 11. března, poté pět autory pěti vybraných návrhů vyzve k jejich rozpracování.
    Architekti podle Dudkové dostanou pro druhé kolo podklady pro konkrétní místnost, zároveň budou předkládat odhady nákladů na realizaci expozice, což v prvním kole zatím nemuseli. "Termín odevzdání návrhů v druhém kole je 30. května," dodala.
    Na hodnocení návrhů vzešlých z druhého kola bude mít porota čas do 17. června, vítěze sdružení oznámí 30. června. "Počítáme s tím, že u příležitosti slavnostního otevření rekonstruované budovy muzea v Ústí nad Labem 30. června budou všechny návrhy vystavené," dodala Dudková. Samotná expozice se má pro veřejnost otevřít v létě roku 2012.
    Collegium Bohemicum bude sídlit na ploše 1500 metrů čtverečních ve dvou patrech budovy na Lidickém náměstí. "Vzhledem k limitům daným budovou dřívější školy, byť je reprezentativní, bude vizuální atraktivita záviset v první řadě na architektonickém řešení expozice," řekla již dříve ředitelka sdružení Blanka Mouralová.
    Collegium Bohemicum je obecně prospěšná kulturně-vzdělávací a vědecká společnost, která se zabývá česko-německými vztahy a kulturním dědictvím německy mluvících obyvatel českých zemí. Organizuje a podporuje kulturní akce, pořádá semináře a přednášky, podporuje badatelské projekty, vypisuje stipendia a organizuje vzdělávací projekty.
0 comments
add comment

Related articles