Papírové náměstí v Liberci se změní na kreativní čtvrť

Liberec – Zanedbaná lokalita takzvaného Papírového náměstí v dolním centru Liberce by se měla v budoucnu změnit na kreativní a obytnou čtvrť s jezírky, parky, hřišti i úzkými ulicemi a také v místo, kde nebude žádné velké parkoviště jako nyní. S tímto návrhem uspělo v soutěžním dialogu studio re:architekti. O výsledcích novináře informovali zástupci města i hodnotící komise. Oblast, jež je mezi Soukenným náměstím a základní školou v Barvířské ulici, patří mezi nejzanedbanější místa v centru stotisícového města, i když v posledních letech zde byly některé domy opraveny.

"Jak je to místo komponované, tak vymysleli, což jsme konstatovali, nejgeniálnější a nejzajímavější způsob, jak zástavbu uspořádat, aby dosáhli maximálních hustot," řekl člen komise Osamu Okamura. Ocenil také například, jaký důraz kladli autoři vítězné studie na kvalitu veřejného prostoru i na nakládání s dešťovou vodou, aby jí udrželi v této oblasti. "Do toho vnáší velmi zajímavé momenty, třeba park pod terasami podél Lucemburské ulici, který tematizuje velmi unikátní jizerskou krajinu," dodal.

Další člen komise a zastupitel Jindřich Felcman ocenil, jak autoři vítězného návrhu pracovali s úzkými průchody skrz obytné bloky. "Bude to podporovat takový ten charakter libereckých Stínadel, že člověk projde blokem nějakou úzkou uličkou. Bude mít překvapivé pohledy, bude to pro něj dobrodružnější místo. Trefili atmosféru toho místa," řekl.

Vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek míní, že takto navržená koncepce ale nevytváří žádné nebezpečné místo. "Nevytváří ghetto ve smyslu úzkých uliček. Je to jen kousek bloku a pak pootevřený prostor," uvedl Janďourek.

Současná zástavba v této lokalitě má sedlové střechy, u nové se počítá se zelenými střechami. Janďourek odhaduje, že by tam mohlo vzniknout 350 až 400 bytů, z toho přes 100 na pozemcích města. Podle studie by zároveň z této oblasti měla vymizet velká parkoviště, která tam nyní jsou. Autoři vítězného návrhu navrhují postavit parkovací dům na okraji oblasti, poblíž prodejny Billa, a k parkování částečně využít i objekt takzvané Linserky.

Město nyní nechá vítězné studio zpracovat územní studii, což potrvá řádově měsíce. "Měla by poopravit územní plán, tak jak byl schválen, hlavně v těch takzvaných regulativech. A podle té územní studie mohou pak jednotliví vlastníci pozemků začít plánovat svoje investice, svoje budovy," řekl primátor Jaroslav Zámečník. Pozemky v této oblasti má asi 20 různých vlastníků, město jich tam vlastní nejvíce. Patří mu zhruba 10.000 m². Studio re.architekti navíc zpracuje pro radnici architektonicko-krajinářský návrh revitalizace městských teras, které jsou nad Papírovým náměstím ze strany od Sokolovského náměstí.

Více informací >
0 comments
add comment