Publisher
ČTK
03.12.2019 08:45

back to article
17 comments
Filharmonie na Vltavské
Vích
| 03.12.19 09:08
Filharmonie na Vltavské je návrh Josefa Pleskota a lobbystického seskupení Central Group - SAR, který sice reaguje na vznik budoucího bulváru na magistrále, ale zároveň nereaguje na potřebu dotvoření již existujícího staroměstského hradebního okruhu, kde je lepší místo na konci Revoluční třídy na předpolí Štefánikova mostu, jako protiváha Národnímu divadlu na Národní. Ad hoc rozmisťování významných budov po Praze vede jen k jejich faktické nerealizaci. Je to jak se Slovanskou epopejí, která se díky chybějící koncepi aktuálně vrací zpět do Moravského Krumlova.
zdravý rozum
Španihelová Tereza
| 04.12.19 08:51
Jestli někdy není méně ve skutečnosti více.
Možná by bylo lépe nedělat nic. Koncertních sálů je po Praze dost.
A už jsme tu také měli více "žraloků" a "zelených chrch..ů".
Raději nechť Praha opravuje a udržuje, to co již má.
Kdo tu případnou realizaci zaplatí?
Filharmonie na Revolucni?
Dr.Lusciniol
| 04.12.19 12:55
Na prvni pohled myslenka je to vskutku zajimava, jako protiklad Narodniho divadla. Ale stavajici stav na tomto konci staromestskeho "ringu" je mnohem slozitejsi, nez na konci opacnem. Zde Revolucni trida nepokracuje az k nabrezi Vltavy, takze byvala kavarna Vltava neni zdaleka v poloze podobne kavarny Slavia, ale predevsim predmosti Stefanikova mostu je, obzvlaste po prorazeni Letenskeho tunelu v polovine minuleho stoleti, prilis rusnou krizovatkou, v porovnani s predmostim mostu Legii. Na to by nestacila ani dalsi Pragerova "prosivana deka" Nove sceny. Prirozene, mnohokrate vetsi.
Jak na předpolí Štefánikova mostu?
Ondra
| 05.12.19 12:49
Vždyť je to tam malé, jak by se tam mohla vejít budova filharmonie?
jak by se tam mohla vejít ..Mohla
Dr.Lusciniol
| 05.12.19 11:02
Mohla, fyzicky. Ale poradne by se tam toporila a nikdy by tam nezapadla. O dopravnich, pristupovych a dalsich tezkosti nemluve.
Ani fyzicky,
Ondra
| 06.12.19 08:45
ani psychicky a ani nijak jinak by se tam vejít nemohla. Sál pro cca tisíc lidí s podobně velkým předsálím, pódium pro orchestr a sbory a na to navazující zázemí, několikero vertikálních komunikací, vjezd a výjezd pro vozidla převážející hudební nástroje a techniku - to vše by se muselo vejít do přízemí, žádné topoření by nepomohlo... Jinými slovy budova filharmonie na předpolí Štefánikova mostu je úplná fantasmagorie. Pokud by měla být filharmonie umístěna zrcadlově k Národnímu divadlu (což je určitě zajímavá myšlenka), muselo by to být až v místě dnešního parku na nábřeží, což je ale místo podivně zapadlé, budova by zde nikdy nepůsobila jako jedna z pražských dominant, kterou by zřejmě být měla.
o co asi jde? o prachy až na posledním místě
Zorka Hejdová
| 06.12.19 10:59
Pane Ondro, o to přeci jde, vyklučit poslední stromy z centra města, získat miliardové dotace a podojit státní rozpočet a při tom se kavalitně napakovat bokem.
A kdo to je, kdo to spustil? Odhadl bych to pohledem do mykologického atlasu a také bych se rozhlédl směrem k přemisťovačům soch.
až v místě dnešního parku
Dr.Lusciniol
| 06.12.19 10:32
A kde jinde? Ten park je na predmosti. Ale je to naprosto ocividna blbost. Tak to zabalme.
předmostí x park
Ondra
| 06.12.19 01:17
Předmostím jsem rozuměl plochu se zbytkovou zelení mezi Revoluční třídou a Novými mlýny (jak to snad bylo míněno i v prvním příspěvku diskuze). Parkem jsem rozuměl park od Nových mlýnů dál směrem k ministerstvu dopravy.
add "o co asi jde?"
Josef Brofský
| 06.12.19 05:34
Zorka Hejdová to trefila ... také tipuji původcem nějakou prašivku ...
Předpolí mostu
Vích
| 08.12.19 08:12
Jde o předpolí Štefánikova mostu, aktuálně se na IPR řeší v návaznosti na Revoluční možnost zrušení brejlí do podjezdu, které tam zabírají hlavní část plochy. Tím by tu na nábřeží vnikla opravdu parádní parcela s výhledem na Hradčana a na řeku.
... Navíc...
šakal
| 09.12.19 12:11
... ty "brejle" tam klidně můžou zůstat - jen se přesunou dál východním směrem hlouběji do parku. Největší rozdíl výšek mezi nábřežím a úrovní Lannovy ulice je totiž (pochopitelně) u mostu a směrem na východ se zmenšuje. Takže by případnou výstavbou neutrpěl ani současný provoz.
... Jo, a prosim Vás... s nějakou "zelení" ať se jde každej bodnout. To je jako kdyby naši předkové nepostavili Národní museum proto, aby neubyla "zeleň" v Čelakovského sadech! A pro rejpaly dodávám - NE, tehdejší doba ve městě NEMĚLA víc "zeleně". Naopak - měla jí podstatně míň, jelikož "zeleň" nikoho nezajímala. Z každého kopce nad Prahou jste měli ještě ve 20. letech úchvatné panoramatické pohledy na město, jelikož Vám ve výhledu nebránila žádná "zeleň". Všechno bylo vykáceno: buď na stavební dříví či na otop a nebo spaseno hospodářským zvířectvem. Dnes je Praha daleko zelenější než kdy v minulosti koho vůbec napadlo.
... Tak sem na to kouknul...
šakal
| 09.12.19 10:24
... a nevim.
Když sem si vobkreslil Palác kultury i s rozumně vymezeným prostorem okolo, vyšlo mi přes 35 tisíc metrů čtverečních. U Rudolfina asi jenom 7 tisic... No, a u nábřeží Ludvíka Svobody bysme mohli získat parcelu něco málo přes 11 tisíc metrů čtverečních velkou; ovšem byla by dost disproporční - taková "nudle".
máme na to ...
Daniela Dudková
| 09.12.19 07:52
Tak tak, jděte se bodnout se zelení. Vždyť můžete všichni bydlet na parkovišti. A protože dříve bylo hůře, tak nyní můžeme vesele a radostně kácet a betonovat.
Navíc město Praha neví, co s penězmi, nemá vůbec žádné dluhy a tak by
stávající komunální politici velmi rádi postavili tolik potřebný další sál pro dva tisíce posluchačů.
Také stát, Česká republika, nemá skoro žádné dluhy, jen zanedbatelných cca 1622,0 mld. Kč. a tak stát také může radostně zaplatit tolik potřebný koncertní sál v Praze.
... No,...
šakal
| 10.12.19 04:59
... na binární diskusi typu: "buď budeme bydlet ´v zeleni´nebo ´na parkovišti´," je čas příliš drahý.
O potřebnost sálu se s Vámi, paní Dudková, nehádám. Sám mám o ní jisté pochybnosti. Ostatně, právě PROTO jsem se už... už radoval, že náš erár konečně napadlo zamyslet se hlavou, a než se celá akce spustí, doopravdy si odpovědní činitelé ZJISTÍ, jak to s tou potřebností a možnostmi využití koncertního sálu v Praze SKUTEČNĚ je. Tedy – alespoň by tomu napovídal název onoho materiálu: „Analýza využitelnosti“. Nicméně, jak z článku a z vyjádření zúčastněných konzultantů (Fránek, Pleskot...) i z dostupných materiálů uveřejněných k dotyčné zakázce plyne, nejde zjevně o žádné opravdové analyzování, nýbrž smyslem zakázky je obdržet sebepotvrzující výsledek. Takže jsme zas tam, kde už jsme několikrát byli – akorát ten nedostatek koncepce vypadá tentokrát méně nápadně, když se k tomu udělá ta "studie"...
... A to mi na tom opravdu vadí.
smutné to je ...
Daniela Dudková
| 11.12.19 04:31
Ano, pane Šakale, děkuji za názor.
Víceméně si dáváme za pravdu.
Politici - udělat si "PR" načechrat si peří, jak jsou kulturní a jak se starají,
někteří předem vyvolení architekti si chtějí urvat zakázku nyní a také hlavně i v budoucnosti.
Jak to odnese erární kasa a veřejná zeleň vlastně nikoho nezajímá.

A že by se tam někdy v budoucno postavilo něco tak krásného a kvalitního a i po stu letech obdivuhodného?!?
No, tak to si určitě nemyslí ani poslední slabomyslný jedinec z bohnického ústavu.
... No,...
šakal
| 11.12.19 06:38
... oni by na to sice asi udělali mezinárodní soutěž, takže by to nakonec třeba ani nestavěl nějakej místní "kamarád". Ale jinak to máte podobné jako s tím periodickým třeštěním okolo dostavby Staroměstské radnice: taky taková předvolební kobliha pro pražskou střední třídu. Ale když nevíte PROČ vlastně stavět, tak se kloudneho výsledku nedoberete.
Nakonec ale ta Vltavská možná nebude tak úplně špatná možnost... Řekl bych, že ze všech špatných ta nejlepší. Sice tím nevznikne ona důstojná kulturní promenáda od Národního přes Rudolfinum ke "Konzerthausu", ale asi dobrý... no.
Jen bych chtěl vědět, že je to opravdu užitečná věc....
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.