Dominikánské náměstí v Brně dostane příští rok nový vodní prvek

Publisher
ČTK
08.09.2021 17:25
Czech Republic

Brno


Brno – Na Dominikánském náměstí v Brně se má příští rok objevit nový vodní prvek, který vzešel z letošní architektonicko-výtvarné soutěže. Přihlásilo se do ní přes 50 návrhů. Na náměstí budou tři nestejně velké ležící zploštělé kužely, z nichž bude v různé intenzitě přes léto tryskat voda, a to od rozprašování mlhy až po větší proud vody. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) na tiskové konferenci uvedla, že při finálním výběru varianty se jí návrh nejprve příliš nelíbil, ale nakonec se do něj zamilovala.


Náměstí čeká na nový vodní prvek od dokončení rekonstrukce v roce 2018. Jednu soutěž už radní vypsali, ale jelikož se jim vítězný návrh nelíbil, tak ji zrušili, protože nemohli vybrat jiný. Vodní prvek má zpříjemnit pobyt na náměstí především v parných letních dnech, protože vysazené stromy jsou zatím malé. Jinak náměstí pokrývá souvislá dlažba. "Výběr nebyl jednoduchý. Věřím, že brněnská veřejnost přijme návrh kladně," řekla Vaňková.

Tvůrcem návrhu je dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Symbolizuje potrubí vycházející z nekonečné perspektivy. "Navíc je pro mne zdařilým odkazem na tzv. kouřící trubky, které byly na mnoha místech po městě jako součást teplárenského parovodního potrubí," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). V posledních deseti letech tyto trubky mizí při přestavbě parovodního potrubí na horkovodní.

Nový vodní prvek bude stát zhruba 7,5 milionu korun, radní musí vyhlásit soutěž na jeho stavbu. Zatímco před rekonstrukcí sloužilo Dominikánské náměstí před Novou radnicí jako parkoviště, po ní už auta musela pryč a kromě čtyř stromů jsou zde přes léto rozmístěna lehátka pro relaxaci a před Vánoci se zde konají adventní trhy. V minulých letech se také stalo dějištěm různých demonstrací.
0 comments
add comment

Related articles