Brno hledá projektanta na 300 družstevních bytů v Přízřenicích

Publisher
ČTK
26.05.2021 18:10
Czech Republic

Brno

Brno – Brno plánuje výstavbu 300 družstev- ních bytů v Přízřenicích odhadem za jednu a čtvrt miliardy korun. Nyní hledá projektanta. Projektová dokumentace by měla být hotová do roku 2023, plánovaná výstavba v brněnské čtvrti by měla skončit v roce 2026. V tiskové zprávě to dnes uvedla Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu.


Stavět by se mělo v Moravanské ulici. Brno vypsalo výběrové řízení na projektanta. Součástí zadání pro zhotovitele projektové dokumentace jsou výsledky objemové studie, kterou zpracovala Kancelář architekta města Brna. "V platném územním plánu jsou dlouhodobě tyto městské pozemky určeny pro bytovou zástavbu a stejně tak s ní počítá i připravovaný územní plán,“ uvedl primátorčin náměstek pro bydlení Jiří Oliva (ČSSD).

Celkové náklady vyplynou z projektové dokumentace, město je v tuto chvíli odhaduje na 1,25 miliardy korun. "Financovat projekt ale budou podle předpokladu už nově založená družstva a snahou města bude pomoci jim u banky sjednat úvěr za výhodnějších podmínek než pro jednotlivce," řekl Oliva.

Byty podle něj nevzniknou kvůli zisku, jako je tomu u komerčních projektů. "Družstevníci je získají za nákladové ceny. Poslední městskou novostavbu v Bratislavské se městu podařilo vysoutěžit za cenu čisté podlahové plochy asi 32.000 korun za metr čtvereční bez DPH, zatímco prodejní ceny developerských bytových novostaveb se v poslední době v Brně přehouply přes 100.000 korun za metr čtvereční. Je tedy evidentní, že myšlenka družstev, která staví pro družstevníky, a ne pro zisk, je nyní mimořádně aktuální. Děláme vše pro to, abychom přípravu výstavby maximálně urychlili,“ dodal Oliva.

Pro družstevní výstavbu se dále připravují lokality Kamenný vrch, Francouzská nebo Rumiště. "Družstevní bydlení je reakcí města na nezadržitelně rostoucí ceny nemovitostí, na které už běžný člověk stěží dosáhne. Podporujeme touto cestou mladé lidi, kteří chtějí investovat do vlastní nemovitosti. Nechceme, aby tito lidé museli z města odcházet jen proto, že tu neseženou byt. Mají Brno rádi, třeba tu studovali, nyní pracují a mají tu všechny sociální vazby a byli by nuceni sem denně dojíždět,“ uzavřela primátorka Markéta Vaňková (ODS).
0 comments
add comment

Related articles