Restaurace U Tellerů

Restaurace U Tellerů
Spolupráce:DL STUDIO
Address: Vinohradská 78, Vinohrady, Prague, Czech Republic
Completion:2020


Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze na Vinohradech se po kompletní rekonstrukci prostor otevřela nová pivnice – U Tellerů.
Zadavatel – úspěšný provozovatel dalších pražských restaurací rád propojuje své prostory s historií místa. K tomuto úkolu nás také jako architekty vyzval.
V původní nárožní budově byla v minulosti provozována pivnice rodiny Tellerů. Teller znamená v překladu z němčiny talíř a ten se stal leitmotivem celého návrhu.
Na návrhu interiéru jsme spolupracovali společně s DL Studiem pod vedením Ing. arch. Tomáše Hrubého, které zpracovalo také stavební dokumentaci.
Koncepci interiéru jsme vytvořili na základě synergie s investorem a s historickou hodnotou místa. Talíře jsou v různých formách použity na stěnách, stolech, v pultu výčepu a na fasádě. To vše v souladu s grafickým brandem pivnice. Talíře se věšely na fasádu, na stěny, nechaly se podsvítit, a dokonce se i řezaly vodním paprskem. Nakonec se motiv použil také na stropní svítidla.
Motiv kruhu se tak opakuje i na čtyřech kruhových svítidlech, která svými rozměry dominují prostoru. Jedná se o precizní zámečnické výrobky o průměru 2 metrů svěšené z tmavého stropu.
Interiér je doplněn dalšími atypickými kovovými prvky v souladu s koncepcí návrhu. Sloupky, vynášející pivní tanky umístěné nad výčepem, jsou odlehčeny – tvoří je svařenec ocelových tyčí – vzniká tak polo-transparentní konstrukce, která nebrání průhledům.
Restaurace má koncepci otevřené kuchyně, kde návštěvník vidí plameny grilu a hlavně šéfkuchaře Davida Kalinu při práci. Po schodišti se skleněnou čelní stěnou, kde je umístěná vinotéka a zrárna masa se schází do suterénu kde je zázemím restaurace.
Stěna se stěrkou připomínající rezavý plech, na které se promítá logo pivnice uzavírá hlavní prostor restaurace s okny do ulice Vinohradská. Rozměrná okna poskytují výhled na kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, který navrhl architekt Josip Plečnik, s výraznou symbolikou kruhu v interiéru. Zároveň je od sezení u kulatých stolů vidět i na Žižkovský vysílač.
0 comments
add comment

more buildings from 20–20–ARCHITEKTI