Atelier above river

Atelier above river
Stavba:Filmdekor s.r.o. (mistr stavby: Jan Dvořák)
Investor:rodina Weinerových
Completion:08.2009


x
Hnacím motorem této zakázky se stala paní investora, která vyhledala Martina Rajniše s prosbou aby se pokusil navrhnout ateliér do prostoru mezi stávající kamenné domy. Na místě již stála stará kamenná zeď, která vymezuje nevelkou plochu, výškově pod úrovní ulice s výhledem do údolí řeky.
Znakem přirozené architektury je pro nás proměnlivost, propojení interiéru s okolní přírodou, výběr přirozených přírodních materiálů, lehkost konstrukcí související s cenou. Nízká cena domu byla přímo v zadání.
Vznikla tedy lehká rámová konstrukce ze smrkových profilů 180x30mm, která do sebe integrovala kamennou rekonstruovanou stěnu. Rámy jsou ve spojích zdvojené, sešroubované v rozích přes překližkové styčníky. Pod domem prostor ve kterém jsou rozvedené sítě, dřevo stojí na dvojici žárově zinkovaných íček.
Stěny a strop jsou prosklené, člověk uvnitř čerpá energii ze slunce, z okolní přírody. „I když jsem v pěknym baráku, stejně se nejradši dívám ven“.
Zasklení je provedené jednoduchým sklem, doplněným posuvnými tepelně izolačními panely. Boční stěna je zatahovatelná tepelnou izolací z exteriéru, ve stropě jezdí izolace v dutině dvojité střechy. Kamenná zeď má vysokou tepelnou akumulaci. Dokáže v noci temperovat prostor teplem akumulovaným přes dne. Celou střechu je možné v létě stínit perforovanou textilií a interiér provětrávat komínovým efektem, přes otvor v podlaze relativně chladným vzduchem z prostoru pod domem.
Atelier nad řekou je pokus sestavit nástroj, který žije svým vlastním životem, reaguje nejen na počasí a roční období, ale i na momentální náladu jeho obyvatel.
David Kubík
4 comments
add comment
Subject
Author
Date
Pěkné
Vích
08.03.10 12:17
čím?
kandik
08.03.10 08:33
Pěkné
Pavel Schneider
14.03.10 03:50
úvaha
Matúš Pajor
30.05.11 12:36
show all comments

more buildings from e-MRAK